Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Amnesty International krytykuje polską prezydencję

2 listopada 2011
Nie zgadzamy się z zarzutami Amnesty International, są one nieuzasadnione - powiedział rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz. Amnesty International skrytykowała w piątek polską prezydencję za brak promocji praw człowieka.
Amnesty International opublikowała wnioski z oceny niektórych aspektów przewodnictwa Polski w Radzie UE w połowie jej sześciomiesięcznego mandatu. Organizacja zarzuca Polsce m.in. brak postępów w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA i mało ambitne podejście do obrony praw człowieka na Białorusi.

- W kwestii Białorusi uważamy, że to, co pisze AI, może być efektem małej znajomości tematu - ocenił Niklewicz. Podkreślił, że polska prezydencja stale współpracuje ze środowiskami opozycyjnymi i środowiskami broniącymi praw człowieka na Białorusi.
Ambasador Białorusi na dywaniku w MSZ

- Ocena wyrażona przez te środowiska wobec polskiej prezydencji jest wysoka. Polska była jednym z głównych promotorów zaostrzenia polityki UE wobec reżimu po wydarzeniach 19 grudnia. Wskutek działań naszej prezydencji zwiększyło się wsparcie finansowe i techniczne dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - zaznaczył rzecznik polskiej prezydencji.

AI skrytykowała także polską prezydencję m.in. za brak nacisków na władze w Zagrzebiu, by skłonić je do wydania i ukarania zbrodniarzy wojennych z czasów wojny w Chorwacji w latach 1991-1995.

Polska, jako prezydencja, zabiegała o jak najszybsze rozszerzenie UE o Chorwację. Traktat akcesyjny ma zostać podpisany w grudniu w Warszawie, jeszcze przed końcem polskiej prezydencji.

- Jeżeli chodzi o Chorwację, jeszcze przed rozpoczęciem polskiej prezydencji Polska rozmawiała z Chorwacją o konieczności pełnego przestrzegania europejskich standardów w dziedzinie ochrony praw człowieka. Ten temat jest aktywnie poruszany także w trakcie naszej prezydencji - mówił Niklewicz.

Odnosząc się do zarzutów AI "milczenia" i "braku inicjatywy" polskiej prezydencji w tropieniu udziału niektórych państw UE w amerykańskim programie transferów i tajnego przetrzymywania więźniów przez CIA, Niklewicz powiedział: "Jeśli chodzi o sprawę domniemanych więzień CIA, w Polsce w tej sprawie toczy się śledztwo prowadzone przez niezależną prokuraturę. Nie komentujemy działań polskiej prokuratury ani kroków podejmowanych w tej sprawie przez odpowiednie instytucje w innych państwach członkowskich".



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę