Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Aktywizują wiejskie świetlice

27 listopada 2014
Warsztaty muzyczne dla młodzieży, warsztaty kulinarne, koncerty i szkolenia – to tylko niektóre z działań realizowanych przez Fundacje Europejski Fundusz Rozwoju wsi Polskiej  w ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich.

W 12 świetlicach wiejskich w powiecie nyskim już od kilku miesięcy realizowana jest  Pilotażowa edycja programu realizowana jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie.

Program w powiecie nyskim realizowany jest od czerwca br. i został podzielony na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich, 12 osób bezrobotnych wzięło udział w szkoleniu z zakresu m.in.: animacji, komunikacji interpersonalnej, kompetencji społecznych oraz planowania projektów. Umiejętności zdobyte podczas szkolenia pozwoliły jego uczestnikom zaangażować się w pracę na rzecz świetlic wiejskich w gminach: Korfantów, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce.

– Celem nowego programu Fundacji jest aktywizacja i integracja mieszkańców obszarów wiejskich. Aby ten cel osiągnąć postanowiliśmy znaleźć tzw. lokalnych liderów, którzy wykorzystując potencjał świetlic wiejskich będą w stanie zaktywizować lokalną społeczność – zaplanować wydarzenia dla mieszkańców, napisać wniosek o dofinansowanie czy znaleźć inicjatywy, w które można się zaangażować – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

W swoich miejscowościach uczestnicy programu, już jako animatorzy, prowadzą działania, których celem jest „ożywienie” świetlic wiejskich. W placówkach odbywają się m.in. warsztaty teatralne, kulinarne, rękodzielnicze czy zajęcia rekreacyjne, które są skierowane do mieszkańców.  

– W ramach programu Aktywizacji Świetlic Wiejskich, wspólnie z władzami gmin i Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, tworzymy nowe miejsca pracy i aktywizujemy osoby bezrobotne. Takie działanie może być również dobrym przykładem dla innych mieszkańców obszarów wiejskich. Nasi animatorzy udowadniają, że zawód można zmienić w każdym wieku – dodaje Marek Zagórski.

Przez cały okres trwania programu lokalni animatorzy mają zapewnione wsparcie merytoryczne oraz dodatkowe szkolenia m.in. z zakresu pracy z młodzieżą trudną oraz prowadzenia warsztatów kulinarnych i zajęć animacyjnych dla swoich społeczności. Dodatkowo, świetlice mogą ubiegać się o mikrogranty ze środków Fundacji EFRWP na realizację projektów skierowanych do osób dorosłych, których celem będzie zwiększenie integracji społeczności lokalnych.

Jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanym w ramach działalności świetlic wiejskich, były warsztaty muzyczne „Jazzmania w świetlicach”. Wzięli w nich udział podopieczni placówek objętych programem, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne. Podsumowaniem warsztatów był występ podczas gali Akademii Rynku Pracy w auli Collegium Atrium Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Warsztaty muzyczne „Jazzmania w świetlicach” realizowane były w ramach projektu Fundacji EFRWP – „Jazzmania”.


Pilotażowa edycja programu Aktywizacja Świetlic Wiejskich realizowana jest w powiecie nyskim we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie. W ramach projektu osoby bezrobotne podnoszą swoje kwalifikacje i jako animatorzy, rozpoczęły pracę w świetlicach wiejskich. Ich zadaniem jest zachęcenie mieszkańców lokalnej społeczności do podejmowania wspólnych inicjatyw i realizacji projektów.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę