Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Agencja Moody's obniżyła wiarygodność kredytową Belgii

5 stycznia 2016
Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek wiarygodność kredytową Belgii o dwa poziomy - z "Aa1" na "Aa3" - z negatywnym nastawieniem na przyszłość.
Oznacza to, że Moody's bierze pod uwagę kolejne obniżenie ratingu Belgii.

Agencja uzasadniła swą decyzję wysokim zadłużeniem tego kraju, a także poważnymi zagrożeniami dla rozwoju belgijskiej gospodarki. Ze znacznym ryzykiem dla belgijskiego budżetu wiąże się również, jak oceniła agencja Moody's, decyzja o udzieleniu finansowych gwarancji państwa dla zagrożonego upadłością banku Dexia.

Z kolei Fitch ostrzegł w piątek, że sześciu krajom strefy euro może obniżyć wiarygodność kredytową o jeden lub dwa poziomy. Agencja utrzymała najwyższy (AAA) rating Francji. Na liście obserwacyjnej, z nastawieniem negatywnym, Fitch umieścił Włochy (obecny rating A+), Hiszpanię (AA-), Irlandię (BB+), Belgię (AA+), Słowenię (AA-) i Cypr (BBB). Agencja wyjaśniła, że po zeszłotygodniowym szczycie UE doszła do wniosku, iż "kompleksowe rozwiązanie kryzysu strefy euro jest technicznie i politycznie poza zasięgiem". Fitch oczekuje, że weryfikację ratingów tych krajów przeprowadzi do końca stycznia 2012 r.

W przypadku Francji Fitch wskazał na "bogatą i zróżnicowaną gospodarkę" oraz odnotował starania rządu o wzmocnienie finansów. Agencja dodała jednak, że oczekuje się, iż dług publiczny Francji będzie rósł i w 2014 roku osiągnie 92 proc. PKB. W tej sytuacji Fitch zmienił perspektywę ratingu Francji ze "stabilnej" na "negatywną". Oceniono, że prawdopodobieństwo utraty przez Francję ratingu AAA w ciągu najbliższych dwóch lat wynosi nieco ponad 50 proc.

Associated Press przypomina, że francuskie władze i inwestorzy obawiali się, iż rating Francji mógłby zostać obniżony, co miałoby poważne reperkusje dla europejskich starań o powstrzymanie kryzysu zadłużenia.

W piątek (w czwartek wieczorem czasu nowojorskiego) Fitch obniżył wycenę siedmiu czołowych inwestycyjnych banków amerykańskich i europejskich: Bank of America, Goldman Sachs, BNP Paribas, Barclays Bank, Deutsche Bank, Credit Suisse i Citigroup.

W czwartek podobne działania podjął wobec kilku mniejszych banków europejskich - francuskich Banque Federative du Credit Mutuel oraz Credit Agricole, duńskiego Danske Bank, fińskiej grupy OP Pohjola Group oraz holenderskiej Rabobank Group.(PAP)



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę