Uproszczenie sposobu potwierdzania prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej, przeniesienie na NFZ ryzyka ponoszenia kosztów usług medycznych udzielonych osobie nieuprawnionej, a także poprawa jakości oraz wiarygodności danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych - to podstawowe cele przyjętego 22 maja przez rząd projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z projektem, od października tego roku placówki służby zdrowia będą mogły, na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ.
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów według nowych przepisów , aby udowodnić prawo do bezpłatnej usługi medycznej wystarczy PESEL. Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał okazywać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak nie będzie możliwości potwierdzenia prawa do ubezpieczenia numerem PESEL, to pacjent będzie mógł przedstawić dotychczasowy dokument, np. druk ZUS RMUA, legitymację rencisty lub emeryta. Może też złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony.
Postanowiono, że jeśli placówka medyczna udzieli świadczenia pacjentowi, którego prawo do usługi zostało potwierdzone, a później okaże się, iż nie był on jednak ubezpieczony, to Fundusz nie będzie mógł odmówić jej rozliczenia. Oznacza to, że NFZ przejmie ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej.
Dla pacjenta nowe regulacje oznaczają uproszczenie rejestracji (bez dodatkowych zaświadczeń), dla placówki medycznej - uproszczenie procedury potwierdzania prawa do świadczeń (z gwarancją refundacji). Przewidywana jest także poprawa wiarygodności oraz jakości danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.