Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

74 proc. badanych - negatywnie o polskim rynku pracy

5 stycznia 2016
Trzy czwarte badanych (74 proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24 proc). określa sytuację jako bardzo złą - wynika z badania CBOS.
Podobnie jak przed rokiem, aż trzy czwarte badanych (74 proc.) wypowiada się negatywnie o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24 proc., wzrost o 3 punkty) sytuację w tym wymiarze określa wręcz jako bardzo złą - napisano w komentarzu.
"Przeciwnego zdania są jedynie nieliczni badani (4 proc., spadek o 2 punkty). Pozostali - niespełna jedna piąta (18 proc., wzrost o 2 punkty) - określają sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą" - napisano.
Autorzy badania zauważają, że od marca ubiegłego roku prawie nie zmieniły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
Co ważne, aż jedna trzecia badab=nych przewiduje, że sytuacja w ciągu roku ulegnie pogorszeniu.
"Ponad jedna trzecia ankietowanych (37 proc., wzrost w ciągu roku o 2 punkty) przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego pięciu na stu (5 proc.) spodziewa się radykalnego pogorszenia. Więcej niż dwie piąte respondentów (45 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni. Optymiści, podobnie jak w marcu ubiegłego roku, stanowią 11 proc. badanych, przy czym tym razem nikt nie spodziewa się zdecydowanej poprawy" - napisano.
Z badania wynika, że pesymizm w przewidywaniach dotyczących zmian na krajowym rynku pracy dominuje wśród pracowników administracyjno-biurowych (52 proc. z nich spodziewa się pogorszenia), prywatnych przedsiębiorców (46 proc.), osób o dochodach per capita w kwocie od 500 do 750 zł (45 proc.), wśród najstarszych badanych (43 proc.), a także w grupie respondentów praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu (43 proc.) i wśród niepraktykujących (42 proc.).
"W zdecydowanej większości pozostałych wyróżnionych przez nas grup społeczno-demograficznych przeważa przekonanie, że najbliższy rok nie przyniesie zmian sytuacji na rynku pracy w Polsce. Pozytywnych przeobrażeń stosunkowo częściej niż inni oczekują najmłodsi badani - 5 - (18 proc. z nich spodziewa się poprawy), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (25 proc.), a ponadto pracownicy usług (21 proc.), osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (17 proc.) oraz robotnicy niewykwalifikowani (15 proc.)" - napisano w komentarzu.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 8 - 14 marca 2012 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę