Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

6 maja polsko-czeskie rozmowy nt. jakości żywności

3 grudnia 2015
Ministrowie rolnictwa Polski i Czech 6 maja br. w Pradze będą rozmawiać m.in. o jakości polskiej żywności - poinformowało w piątek w komunikacie ministerstwo rolnictwa. Wcześniej czeska strona informowała, że polski minister nie przyjedzie do Czech.

Jak poinformował w piątek resort rolnictwa, minister rolnictwa Stanisław Kalemba przeprowadził w piątek rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Petrem Bendlem. Kalemba podkreślił, że na szczeblu inspekcji niezbędna jest bieżąca współpraca w celu podejmowania wspólnych działań w zakresie zapewnienia konsumentom dobrej, bezpiecznej żywności.
"Ustalono, że 6 maja br. w Pradze odbędzie się spotkanie bilateralne obu ministrów, podczas którego zostaną przedyskutowane kwestie budżetu Unii Europejskiej, Wspólnej Polityki Rolnej 2014 - 2020, wzmocnienia współpracy pomiędzy Czechami a Polską oraz sprawy bieżące" - napisano w komunikacie.
Według ministerstwa przedstawiciele czeskich i polskich służb będą również rozmawiać na temat kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności. Uczestniczyć w nich mają także obaj ministrowie.
Kalemba ponownie zaprosił czeskiego ministra na spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie, które ma się odbyć 16-17 maja br.
W tym tygodniu czeski minister rolnictwa informował, że Kalemba "odmówił spotkania w Pradze na temat polskiej żywności i nie zaproponował nowego terminu rozmów". "To nieprawda" - zareagowała na swoich stronach internetowych polska ambasada w Pradze, uznając wyjaśnienia Bendy za "nieuzasadnione".
Spór na temat planowanego spotkania obu ministrów rozgorzał we wtorek, kiedy Bendla powiedział dziennikarzom, że Kalemba odmówił spotkania 6 maja, "komplikując" rozmowy na temat importu polskiej żywności. Polska ambasada wyjaśniła wówczas, że minister chciał przyjechać 6 maja do Pragi, aby wziąć udział w obradach polsko-czeskiego "okrągłego stołu żywnościowego", mającego służyć naprawie wzajemnych relacji w zakresie handlu polską żywnością w Czechach, ale Praga, "ze względów organizacyjnych", przesunęła termin obrad na drugą połowę maja.
Kontrowersje wokół polskiej żywności odżyły na początku kwietnia, kiedy czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w polskiej koninie. W lutym czescy inspektorzy odkryli końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych. Zdaniem Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej, aż 24,1 procent sprowadzanych z Polski produktów żywnościowych nie odpowiada unijnym normom jakościowym.
"Podważanie polskiego systemu bezpieczeństwa żywności oznacza jego podważenie w całej Unii Europejskiej, ponieważ w ramach wspólnoty jest to system jednolity legislacyjnie" - mówił dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas niedawnych obrad czesko-polskiego forum gospodarczego w Pradze. Jego zdaniem Czesi wykorzystują incydenty z mięsem w celu protekcjonizmu, stwarzając polskim firmom bariery w dostępie do rynku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę