53 proc. Polaków źle ocenia sytuację polskiej gospodarki, a 42 proc. badanych ocenia ją dobrze. Zaś 47 proc. Polaków popiera wprowadzenie euro, a 45 proc. jest przeciwnych - wynika z jesiennego badania Eurobarometru, którego wyniki opublikowano we wtorek.
Z sondażu wynika, że 22 proc. Polaków uważa sytuację na polskim rynku pracy za dobrą, a 73 proc. badanych ocenia ją jako złą. Polacy spodziewają się, że w najbliższym roku sytuacja w gospodarce i na rynku pracy nie zmieni się.
Z badania wynika, że 53 proc. Polaków źle ocenia sytuację polskiej gospodarki, a 42 proc. badanych uważa, że sytuacja jest dobra.
"Obecny wynik nie różni się istotnie od tego sprzed pół roku (41 proc. oceniało wtedy dobrze sytuację w polskiej gospodarce), jest jednak znacznie lepszy od wyniku z jesieni 2009 r., kiedy tylko co trzeci (34 proc.) badany pozytywnie wypowiadał się o sytuacji gospodarczej w Polsce" - napisano w omówieniu badania.
Z sondażu wynika, że 22 proc. Polaków uważa sytuację na polskim rynku pracy za dobrą, a 73 proc. badanych ocenia ją jako złą.
"Oceny sytuacji na rynku pracy nieco się poprawiają - jesienią 2009 r. za dobrą uważało ją 17 proc., a wiosną 2010 r. - 19 proc. badanych. O swojej własnej sytuacji zawodowej Polacy wypowiadają się znacznie lepiej niż o sytuacji na rynku pracy - ponad połowa (57 proc.) ocenia ją jako dobrą (...), zaś 28 proc. jako złą. Za dobrą swoją sytuację zawodową uważa taki sam odsetek badanych, jak pół roku temu (57 proc.) i nieco większy niż przed rokiem (54 proc.)" - napisano w omówieniu sondażu.
Z badania wynika, że Polacy spodziewają się, iż w najbliższym roku sytuacja w gospodarce i na rynku pracy nie zmieni się.
"Największa grupa respondentów uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja polskiej gospodarki nie zmieni się (46 proc.). Pogorszenia tej sytuacji spodziewa się co czwarty Polak (27 proc.), a nieco mniej sądzi, że poprawi się ona (20 proc.). Przewidywania te nie różnią się istotnie od tych sprzed roku (kiedy 23 proc. respondentów oczekiwało poprawy, a 27 proc. pogorszenia) oraz z wiosny 2010 r. (22 i 23 proc.)" - napisano w komentarzu.
"Prawie połowa Polaków (46 proc.) jest zdania, że najbliższe dwanaście miesięcy będzie takie samo, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy w Polsce, więcej jest jednak osób, które obawiają się, że sytuacja się pogorszy (29 proc.), niż oczekujących jej polepszenia (17 proc.). Przewidywania odnośnie sytuacji na rynku pracy są podobne, jak przed rokiem, kiedy 18 proc. sądziło, że nadchodzący rok będzie lepszy, a 33 proc. że gorszy" - dodano.
"Obawy o swoją osobistą sytuację zawodową są wśród Polaków znacznie mniejsze niż o całość rynku pracy. Prawie dwie trzecie badanych (64 proc.) uważa, że ich sytuacja się nie zmieni, a dwukrotnie więcej spodziewa się jej poprawy (18 proc.) niż pogorszenia (9 proc.)" - napisano.
W Polsce badanie na zlecenie KE przeprowadziło konsorcjum TNS Opinion & Social w dniach 12-28 listopada 2010 r. na próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat.
Ponadto z sondażu wynika, że "niespełna połowa (47 proc.) Polaków opowiada się za Europejską Unią Gospodarczą i Walutową z jedną walutą - euro. Odsetek ten w ostatnim czasie waha się tylko nieznacznie - pół roku temu za wprowadzeniem euro opowiadało się 43 proc. badanych, a przed rokiem 46 proc.".
"Przeciwników wspólnej waluty jest w Polsce 45 proc. - niewielu mniej niż zwolenników" - dodano.
W Polsce badanie na zlecenie Komisji Europejskiej przeprowadziło konsorcjum TNS Opinion & Social w dniach 12-28 listopada 2010 r. na próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat.