europejskie forum rolników 2025

52 proc. Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie czymś złym

5 stycznia 2016
52 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez Polskę euro będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 14 proc. respondentów. 22 proc. jest zdania, że euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym - wynika z sondażu Zespołu Badań Społecznych w TNS Polska.

"Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że przyjęcie przez Polskę waluty euro będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 14 proc. respondentów, a 22 proc. jest zdania, że zamiana polskiej waluty na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym. 12 proc. badanych miało trudności z jednoznaczną odpowiedzią na to pytanie" - napisano w komunikacie TNS Polska.
"Wyniki uzyskane w marcu 2014 roku nie odbiegają znacząco od tych z grudnia 2013 roku. O 3 punkty procentowe wzrosły pozytywne opinie w sprawie wprowadzenia waluty euro. Nieznacznie wzrosło także przekonanie, że przyjęcie waluty euro będzie czymś złym (o 2 punkty). Jednocześnie, spadł odsetek osób uważających, że zamiana złotówek na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym (o 4 punkty procentowe). Udział osób niezdecydowanych w tej kwestii wynosi 12 proc" - dodano.
PRZEWIDYWANE SKUTKI PRZYJĘCIA W POLSCE EURO
Jeśli chodzi o wpływ wprowadzenia waluty euro w Polsce na sytuację gospodarstw domowych przeważają opinie, że będzie to niekorzystny wpływ.
"63 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 12 proc. badanych. Podobny odsetek Polaków (13 proc.) uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych" - napisano w komunikacie.
Wyniki uzyskane w marcowym pomiarze są zbliżone do tych otrzymanych w grudniu minionego roku.
"Odsetek osób przekonanych o niekorzystnym wpływie pozostaje na takim samym poziomie. O 2 punkty procentowe wzrósł odsetek osób przekonanych o korzystnym wpływie przyjęcia euro na sytuację gospodarstw domowych. Również o 2 procent zmniejszył się odsetek Polaków, którzy uważają, że wejście Polski do strefy euro nie będzie miało wpływu na sytuację gospodarstw domowych" - napisano.
TNS Polska podaje także, że 49 proc. Polaków jest zdania, iż euro wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę.
"Przeciwnego zdania jest 22 proc. badanych, a 9 proc. uważa, że wejście Polski do strefy euro nie wpłynie na stan polskiej gospodarki. Co piąty Polak nie potrafi wypowiedzieć się w tej kwestii jednoznacznie" - wynika z komunikatu.
W porównaniu do grudnia 2013 roku odpowiedzi Polaków na ten temat nie zmieniły się znacząco.
"Nieznacznie spadły opinie o niekorzystnym wypływie waluty euro na polską gospodarkę (o 4 punkty procentowe). O tyle samo wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że przyjęcie przez Polskę waluty euro korzystnie wpłynie na polską gospodarkę. Również o 4 punkty spadł odsetek osób przekonanych, że zamiana waluty na euro nie będzie miała żadnego wpływu" - napisano.
DATA PRZYJĘCIA EURO
Z marcowego badania TNS Polska wynika, że 44 proc. Polaków opowiada się za przyjęciem euro w Polsce.
"16 proc. badanych sądzi, że powinno się to stać za więcej niż 10 lat, a 14 proc. jest zdania, że powinno to nastąpić w ciągu 5 najbliższych bądź za około 6 do 10 lat (również 14 proc.). Podobny odsetek Polaków (42 proc.) jest jednak zdania, że Polska nigdy nie powinna przyjąć waluty euro. 14 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania" - napisano.
"W porównaniu z wynikami z poprzedniego pomiaru, odsetek przeciwników wprowadzenia euro jest nieco wyższy (wzrost o 2 punkty procentowe). Udział zwolenników nowej waluty spadł o 1 punkt procentowy (z 45 proc. na 44 proc.), a odsetek osób odpowiadających +trudno powiedzieć+ również spadł o 1 punkt procentowy" - dodano.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 marca 2014 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.



POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę