Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

30 mln Polaków otrzyma nowe dowody

3 marca 2015
W ciągu najbliższych 10 lat ponad 30 mln Polaków otrzyma nowe dowody osobiste - wynika z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która odpowiada za wytwarzanie najważniejszych dokumentów tożsamości.

Od marca będzie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Z dokumentu zniknie kilka informacji, m.in. o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu, nie będzie także podpisu posiadacza. Po 1 marca nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dowodów, które zachowają ważność do upływu określonych w nich terminów. Dowód wyrobimy w dowolnym urzędzie gminy w kraju.

"Nowe dowody osobiste na pierwszy rzut oka przypominają te dokumenty, którymi posługiwaliśmy się do tej pory i które zastąpiły w 2001 roku tzw. zielone książeczki. To nadal będzie poliwęglanowa karta o tym samy rozmiarze i podobnej, niebiesko-różowej kolorystyce. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak stwierdzić, że to dokument dość znacznie różniący się od poprzedniego. Pojawiły się nowe elementy graficzne, liczne, lepsze zabezpieczenia oraz została ograniczona liczba danych osobowych, które dokument zawiera" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Paweł Prus.

Nowy dokument będzie miał nowe zabezpieczenia, m.in. mikrodruki i specjalne farby. Jak podkreśla PWPW, zabezpieczenia zaprojektowano tak, aby nie tylko uniemożliwiały sfałszowanie dokumentu, ale też pozwalały łatwo ocenić jego autentyczność zwykłym ludziom.

"To, co możemy zauważyć na pierwszy rzut oka, to inne niż do tej pory zdjęcie. To tzw. fotografia biometryczna, czyli zdjęcie wykonane na wprost, posiadające określone proporcje - takie, jakie do tej pory znajdowało się np. w paszportach. Zdjęcie jest powtórzone na rewersie dowodu osobistego. Wizerunek legitymującej się osoby znajdziemy także w trzecim miejscu - w prawym dolnym rogu awersu" - powiedział rzecznik PWPW.

Kolejne łatwe do weryfikacji przez każdą osobę zabezpieczenie zauważymy w prawym górnym rogu awersu oraz lewym górnym rogu tyłu dokumentu. "To pozornie nic nieznaczący element graficzny, którego sens da się zrozumieć, gdy spojrzymy na dowód osobisty pod światło - wtedy pozornie nic nieznaczące elementy umieszczone na obu stronach dowodu połączą się w jedną całość i zobaczymy dwie litery: RP umieszczone w owalnym kształcie" - powiedział Prus.

Trzeci element służący do szybkiej weryfikacji dokumentu to nowy, transparentny hologram zachodzący na fotografię. "Jeżeli po zbadaniu tych trzech elementów zabezpieczających wciąż mamy wątpliwość, czy dokument, który weryfikujemy, jest autentyczny - wystarczy delikatnie dotknąć jego powierzchni. Łatwo wyczujemy, że jego powierzchnia jest nierówna. Nazwisko i data urodzenia posiadacza dowodu są grawerowane specjalną techniką, czyli są wypukłe" - powiedział rzecznik.

Dodał, że warto też zajrzeć na tył nowego dokumentu i przyjrzeć się elementowi w postaci konturu mapy Polski z literami RP w środku, który znajdziemy przy górnej krawędzi rewersu. "To element wykonany za pomocą farby zmiennej optycznie, co oznacza, że jego kolor będzie się zmieniał w zależności od kąta, pod którym będziemy go obserwować" - wyjaśnił.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała ponad 27 tys. plakatów informujących o nowych dokumentach. Plakaty trafiły do urzędów gmin, komend i komisariatów policji oraz placówek pocztowych w całym kraju. Na plakatach oprócz wzoru nowego dowodu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące m.in. nowej fotografii, usunięcia niektórych danych oraz możliwości złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu w dowolnej gminie.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę