Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

10 państw wdrożyło przepisy o dobrostanie loch

5 stycznia 2016
Jak podała FAMMU/FAPA, 28 stycznia Komisja Europejska przedstawiła dane z państw członkowskich dotyczące wdrożenia postanowień dyrektywy Rady 2008/120/WE, odnoszących się do systemów utrzymania loch w UE. Zgodnie z tym przepisem, od początku tego roku kojce pojedyncze dla loch i loszek prośnych musiały zostać wycofane i zastąpione grupowym systemem utrzymania.
Dane zebrane przez Komisję wskazują jednak, że do dnia 15 stycznia br. jedynie 10 państw członkowskich wdrożyło dyrektywę w 100 proc. Są to: Austria, Bułgaria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Wielka Brytania.

Do 17 krajow opoźniających się z wprowadzeniem przepisow należą: Portugalia (58 proc. zgodności), Cypr (63 proc.), Francja (72 proc.), Niemcy (73 proc.), Irlandia (82 proc.), Grecja (82 proc.), Belgia (89 proc.), Malta (90 proc.), Polska (93 proc.), Dania (94 proc.), Słowenia (95 proc.), Hiszpania (96 proc.), Holandia (98 proc.), Finlandia (98 proc.), Czechy (99 proc.), Włochy (99 proc.) i Węgry (99 proc.).

Oznacza to, że nadal jeszcze ok. 25 proc. pogłowia loch w UE znajduje się w niedozwolonych kojcach pojedynczych. Unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentow - Tonio Borg zobowiązał państwa członkowskie do regularnej aktualizacji danych dotyczących stopnia wdrożenia dyrektywy. Komisarz wezwał ministrow rolnictwa do wprowadzenia zniechęcających sankcji w stosunku do producentow opoźniających się ze wprowadzeniem przepisow.

Pod koniec lutego br. Komisja Europejska ma wysłać listy ostrzegające do państw członkowskich, ktore nie wdrożyły jeszcze w całości dyrektywy, podobnie jak miało to miejsce w przypadku opoźnień z wdrożeniem przepisow z zakresu dobrostanu kur niosek. Będzie to pierwszy etap postępowania w ramach tzw. procedury naruszenia.

W kolejnej fazie tej procedury Komisja może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Komisarz Borg zwrocił się do delegacji państw członkowskich, aby powstrzymały się od wprowadzania restrykcji w handlu wieprzowiną w stosunku do krajow opoźniających się z wdrożeniem dyrektywy. Komisja będzie przeciwna jednostronnym działaniom podejmowanym przez państwa członkowskie, ponieważ nie można zapewnić jednoznacznej wykrywalności pochodzenia mięsa z nielegalnej produkcji.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę