Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

AKCJA PROTESTACYJNA – POCZĄTEK KONSULTACJI

12 sierpnia 2016
AKCJA PROTESTACYJNA – POCZĄTEK KONSULTACJI
KIWL

W związku z planami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mającymi na celu likwidację Inspekcji Weterynaryjnej oraz utworzenie nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności samorząd lekarzy weterynarii podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji, których celem będzie przygotowanie akcji protestacyjnej w ramach Porozumienia Wielkopolskiego. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna liczy na rozpoczęcie dialogu z rządem, ale jednocześnie nie wyklucza zwołania na jesieni Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy Weterynarii, który zajmie się sprawą reformy systemu bezpieczeństwa żywności.

W Warszawie odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, która zajęła się oceną, przygotowanego przez MRiRW projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Krajowa Rada podtrzymała swoją negatywną ocenę rozwiązań zaproponowanych przez Zespół do spraw reformy instytucjonalnej systemu bezpieczeństwa żywności.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna podkreśliła, że ocena funkcjonującego w Polsce systemu urzędowych kontroli żywności, w tym działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, jest jednoznacznie pozytywna zarówno w oczach gremiów krajowych jak i zagranicznych. Dlatego celowość przeprowadzenia scalenia wszystkich inspekcji w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie może znaleźć poparcia samorządu lekarzy weterynarii. - Proponowana reforma nie tylko nie przyczyni się do poprawy poziomu jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności, ale negatywnie odbije się na krajowych przemyśle spożywczym i będzie stanowić impuls dla działań deprecjonujących polską żywność podejmowanych przez konkurentów działających w Unii Europejskiej – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes KRL-W.

Zgodnie z projektem ustawy jego głównym celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa żywności. – Tymczasem ku naszemu zdumieniu cel ten ma być zrealizowany poprzez rezygnację z praktycznie jakichkolwiek wymogów odnośnie kwalifikacji osób zatrudnianych w nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności – zauważył prezes KRL-W Jacek Łukaszewicz.

Samorząd lekarzy weterynarii z zadowoleniem przyjął słowa przedstawicieli rządu, wypowiedziane 20 lipca podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, którzy zadeklarowali chęć rozmów nad projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Z niecierpliwością liczymy na rozpoczęcie dialogu.

Nie mniej jednak Krajowa Rada Lekarsko – Weterynaryjna zdecydowało o rozpoczęciu konsultacji w ramach Porozumienia Wielkopolskiego, których celem ma być opracowanie zasad ewentualnego protestu.

Projekt ustawy w kształcie zaproponowanym przez MRiRW nie powinien być procedowany i jako taki zasługuje na odrzucenie w całości. Rozumiejąc potrzebę konsolidacji systemu bezpieczeństwa żywności uważamy, że optymalnym rozwiązaniem jest zrealizowanie tego zadania na bazie istniejącej Inspekcji Weterynaryjnej.

Tylko takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko utraty rynków zbytu dla polskiej żywności oraz gwarantuje prawidłowe reagowanie  w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna walka z ASF. Trudno wyobrazić sobie gorszy moment na procedowanie tak złej ustawy. Lekarze weterynarii powinni się obecnie skupić na zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, a nie zastanawiać się nad swoją przyszłością zawodową po likwidacji Inspekcji Weterynaryjnej – powiedział prezes KRL-W Jacek Łukaszewicz.

Warszawa, dnia 11.08.2016 r.   

Witold Katner 

rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

***

 

POROZUMIENIE WIELKOPOLSKIE

Porozumienie Wielkopolskie powstało 26 czerwca 2015 r. w Wolsztynie podczas spotkania środowiska weterynaryjnego. W jego skład wchodzą:

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki „Medicus Veterinarius”

Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Weterynarii

                                          

                      CELE I ZADANIA POROZUMIENIA WIELKOPOLSKIEGO

Konsolidacja wszystkich organizacji reprezentujących lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji

Podwyższenie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii do poziomu ustalonego w uchwale sygnatariuszy Porozumienia

Prowadzenie akcji medialnej mającej na celu upublicznienie problematyki związanej z zawodem lekarza

W przypadku braku realizacji celów, o których mowa w pkt 2 przygotowanie do ogólnopolskiego protestu wszystkich środowisk zrzeszających lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

 


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę