aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Afera Gruntowa - potwierdzona

25 czerwca 2024
Afera Gruntowa - potwierdzona
Najwyższa Izba Kontroli potwierdza nieprawidłowości oraz wskazuje na wysokie możliwości korupcjogenne przy zawarciu umowy dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W sprawę zamieszany jest szczeciński odział KOWR, centrala KOWR, Ministerstwo Rolnictwa za rządów PiS oraz Ambasador Francji - informuje Roman Waszczyk, rzecznik protestu na S3
 
Rolnicy wczoraj o 9.00 udali się do Dyrektora odziału KOWR w Szczecinie z żądaniem natychmiastowego rozwiązania nielegalnej umowy.
 
W wystąpieniu pokontrolnym NIK potwierdza obawy i zarzuty rolników co do sposobu doprowadzenie do zawarciu umowy dzierżawy gruntów między KOWR w Szczecinie a tzw. Francuzem.
NIK wskazuje, że szczeciński oddział zawarł umowę z pominieciem zapisów ustawy, co z mocy prawa czyni ją nieważną/niebyłą, centrala KOWRu działała w sposób dowolny, niejawny i nierzetelny i jej działania świadczą o możliwości wystąpienia mechanizmów korupcjogennych, Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi miało decydować o ostatecznych warunkach umowy i być na bieżąco informowane o stanie sprawy, a wszystko to przy zaangażowaniu Ambasadora Francji.
W efekcie obywatelowi Francji zostało wydzierżawione ponad 500 ha gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na wyjątkowo korzystnych warunkach: 19 lat, gdzie w regionie to maksymalnie 10 lat, bardzo niski czynsz oraz wymóg wyłączenia z dzierżawy mniejszej ilości hektarów niż powinien.
 
Jak podsumowała to NIK, dzierżawca tzw. Francuz był traktowany przez centralę KOWR w sposób wyjątkowy i był to jedyny przypadek w kraju w okresie objętym kontrolą zawarcia umowy dzierżawy na tak korzystnych warunkach. Wszystko to za rządów PiS.
 
WYSTĄPIENIE POKONTROLNE Zmienione zgodnie z treścią uchwały Zespołu Orzekającego Komisji Rozstrzygającej Najwyższej Izby Kontroli z dnia 27 maja 2024 r. S/23/002/LSZ - Realizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie zadań w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, w tym nadzoru nad tymi zadaniami 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę