Sezon na kiszenie kapusty w pełni, a my przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą Ci zakisić kapustę w ulubiony dla Litwinów sposób, co stanowi litewski przysmak w domu.
Kapusta to jedno z ulubionych warzyw w naszej szerokości geograficznej, tak więc i dla Litwinów też. Jolanta Sabaitienė, ekspertka od owoców i warzyw sieci handlowej „Iki”, opowiada jak kisić kapustę i stwierdza, że zimny sezon na Litwie jest nie do pomyślenia bez kapusty.
Świeża kapusta służy do przyrządzania zup, świetnie nadaje się również do robienia sałatek i gulaszu, ale już w październiku, gdy pogoda robi się chłodniejsza, mieszkańcy Litwy tradycyjnie rozpoczynają sezon kiszenia kapusty.
Kochamy przez cały rok
„Jesień to najlepszy czas na kulinarne eksperymenty, zwłaszcza ze świeżymi warzywami, których mamy teraz bardzo szeroki asortyment. Kapusta jest poszukiwana i kupowana na Litwie przez cały rok tak samo jak w Polsce: nie bez powodu to warzywo znajduje się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się na Litwie warzyw. Ponadto Litwini coraz częściej wybierają warzywa sezonowe, a kapusta doskonale nadaje się do tego w miesiącach jesienno-zimowych, dlatego w zimnych porach przyciągają duże zainteresowanie konsumentów."- mówi ekspertka
Podobnie jak w Polsce, Litwini kupując w ostatnim czasie warzywa, przyglądają się kuchniom innych krajów, szukając innych, ciekawszych smaków i próbują zaadaptować je w domu, wykorzystując popularne warzywa, bardziej wyszukane składniki czy przyprawy.
Jednak najbardziej popularne są jednak tradycyjne, lubiane od dawna przepisy.
Rozgrzewające gulasze warzywne są nie do wyobrażenia bez kapusty. Kapustę wykorzystuje się w litewskiej kuchni nawet do produkcji naleśników warzywnych czy szerokiej gamy zup, pierogów, a nawet bułek czy ciast. No i oczywiście do opalania.
Specjalne korzyści zdrowotne
Kapusta od dawna jest popularna w Polsce jak i na Litwie nie bez powodu. Pół szklanki gotowanej kapusty zawiera aż jedną trzecią dziennej dawki witaminy C.
Kapusta gotowana lub parzona jest bogata w błonnik, kwas foliowy, potas, magnez, witaminy A i K oraz inne zdrowe minerały.
Jednym z najzdrowszych dań z kapusty jest kapusta kiszona. Według ekspertów podczas fermentacji kapusty powstają naturalne probiotyki lub żywe bakterie.
Kapusta kiszona jest bogata w błonnik pokarmowy, a także w witaminy C i K, potas, wapń i fosfor.
Jedzenie kapusty kiszonej nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale także poprawia trawienie, a nawet nastrój.
Poniżej prezentujemy litewskie przepisy na kiszenie kapusty. Czy one różnią się od naszych, polskich sposobów na przyrządznie kiszonej kapusty? Oceńcie sami. Zapraszamy do tej bardzo ciekawej"kapuścianej" zabawy.
Jak fermentować kapustę po litewsku w domu?
Marynowanie kapusty to dość długi, ale prosty proces. Kapusta zwykle potrzebuje 3-4 tygodni na fermentację.
Co prawda kapustę kiszoną można spożywać na każdym etapie procesu fermentacji, więc nie ma minimalnego ani maksymalnego czasu fermentacji.
Kapusta fermentowana przez kilka dni lub tydzień będzie miała znacznie łagodniejszy smak.
Kapusta kiszona nie wymaga wymyślnych składników ani sprzętu. Wystarczy wymieszać rozdrobnioną kapustę z odrobiną soli, włożyć do pojemnika, zacisnąć i poczekać.
Oczywiście, aby była smaczniejsza, kapustę można doprawić nie tylko solą, ale także innymi przyprawami: pieprzem, kminkiem. Do kapusty można też zetrzeć na grubych oczkach marchewki, jeśli zależy nam na większej kwasowości – można dodać żurawinę – poleca ekspert.
Według niej, jeśli nie chcesz jeść dużej ilości kapusty - nie ma problemu. Możesz je fermentować w małych emaliowanych pojemnikach.
Po dodaniu kapusty, marchewki i ulubionych przypraw do wybranego pojemnika, wszystko wymieszaj i dobrze dociśnij talerzem, pokrywką lub innym ciężkim przedmiotem i przechowuj w chłodnym miejscu.
Podczas fermentacji kapusta uwalnia naturalny płyn, w którym kapusta zanurzona na kilka tygodni powoli fermentuje i staje się chrupiąca, kwaśna i wypełniona wszelkiego rodzaju dobrymi substancjami.
Z tego powodu najważniejszą rzeczą przy kiszonej kapuście jest zanurzenie jej w naturalnym płynie, więc nie zapomnij jej od czasu do czasu zamieszać i docisnąć.
ermentację kapusty w domu i dzieli się kilkoma przepisami.
Kapusta fermentowana w tradycyjny litewski sposób
Będziesz potrzebować:
5 kilogramów kapusty
500 g marchewki
100 g soli
Przygotowanie:
Po usunięciu górnych liści tykwy pokrój łodygi kapusty.
Pokrój kapustę cienko, a marchewki zetrzyj na tarce. Wymieszaj kapustę, marchew i sól. Włóż do pojemnika warstwę przygotowanej kapusty o grubości 15-20 cm.
Dobrze dociśnij, lekko rozprowadź, aby sok łatwiej pojawił się podczas fermentacji.
Ponownie dodaj warstwę kapusty, dociskaj i rób to dalej, aż będziesz miał wszystko. Nie napełniaj pojemnika do góry, ponieważ kapusta nieco urośnie podczas fermentacji.
Odstaw kapustę, aby uwolnić soki. Umieść drewnianą deskę na wierzchu pojemnika i przykryj go cięższym przedmiotem.
Całą kapustę należy obtoczyć sokiem. Przykryj pojemnik pokrywką.
Zaleca się trzymanie kapusty przez pierwsze dni w cieplejszym pomieszczeniu.
Gdy na powierzchni pojawi się piana, możesz przenieść kapustę w chłodniejsze miejsce. Podsmaż kapustę, aż jej kwaskowatość będzie odpowiadać Twojemu gustowi. Przechowywać w słoikach w chłodnym pomieszczeniu.
Kapusta kiszona z żurawiną
Będziesz potrzebować:
1 szt. kapusta
4 szt. marchew
1 porcja Soli /na 1 kg 10 g/
Woda gazowana
Trochę kminku
Trochę żurawiny
Przygotowanie:
Pokrój kapustę, zetrzyj marchewki.
Wymieszaj i ułóż w słoiku, popychając łyżką. Dodaj sól i dopełnij wodą gazowaną.
Umieść szklankę w głębszym pojemniku, ponieważ płyn wyleje się podczas fermentacji.
Po 3 dniach kapusta będzie gotowa do spożycia, więc przełóż ją do garnka i wymieszaj z kminkiem i żurawiną.
Masę trzeba włożyć do słoików, przykryć pokrywkami i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Pyszne! MNIAM! - a czy Wy też dodajecie wodę gazowaną?
oprac.e-mk, ppr.pl. źródło: ve.lt