fot. Oscar Romero (EBI)
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił firmie Lantmännen pożyczki w wysokości 50 mln euro na współfinansowanie budowy nowej fabryki izolatów białka grochu w Lidköping. Pożyczka pokryje około połowy kosztów inwestycji w projekt.
Pierwsza tego typu fabryka w Szwecji będzie miała roczną zdolność przerobową ponad 40 000 ton grochu uprawianego przez członków spółdzielni Lantmännen. Inwestycja ma zostać ukończona w pierwszej połowie 2027 r. i stworzyć około 30 miejsc pracy w regionie.
Zakład będzie produkował wysokiej jakości białka roślinne, które mogą być stosowane w wielu produktach, od batonów proteinowych i napojów po chleb, mleko roślinne i substytuty mięsa – jest to recepta na zrównoważone zastąpienie białka zwierzęcego.
Projekt wpisuje się w cele UE w zakresie zwiększenia samowystarczalności w zakresie białek roślinnych, promowania zrównoważonego rolnictwa i zmniejszenia wpływu na klimat.
"Wspierając inwestycje Lantmännen w produkcję białka grochu, wzmocnimy zarówno bezpieczeństwo żywnościowe, jak i działania na rzecz klimatu w Szwecji i w całej Unii Europejskiej" – powiedział wiceprezes EBI Thomas Östros. "Ten projekt jest również doskonałym przykładem tego, w jaki sposób współpraca UE może przynieść korzyści w terenie".
Groch i fasola to wszechstronne i przyjazne dla klimatu rośliny uprawne, które potrzebują stosunkowo niewielkiej ilości wody i składników odżywczych oraz są dobre dla różnorodności biologicznej. Wykorzystanie roślin strączkowych uprawianych w Szwecji oznacza, że udział importowanej soi w produkcji żywności może zostać zmniejszony, co jeszcze bardziej przyczyni się do realizacji celów Szwecji i UE w zakresie zrównoważonego rozwoju.
"Cieszymy się, że EBI dostrzega długoterminową wartość inwestycji w żywność przyszłości – białko roślinne – i że zdecydował się wesprzeć nasz zakład w Lidköping" – powiedział Michael Sigsfors, dyrektor finansowy Lantmännen. "Promowanie eksportu i zwiększanie produkcji żywności nie tylko prowadzi do lepszej rentowności rolników, ale także zapewnia większe bezpieczeństwo żywnościowe. Jest to wielki i ważny projekt i cieszę się, że EBI wspiera nasze działania w tym kierunku"
Lantmännen
Lantmännen jest spółdzielnią rolniczą i liderem w Europie Północnej w dziedzinie rolnictwa, maszyn, bioenergii i produktów spożywczych. Lantmännen, którego właścicielem jest 17 000 szwedzkich rolników, zatrudnia 12 000 pracowników, prowadzi działalność w ponad 20 krajach i osiąga roczne obroty w wysokości 70 miliardów koron szwedzkich. Mając na uwadze zboże, Lantmännen udoskonala zasoby gruntów ornych, aby rolnictwo mogło się rozwijać. Niektóre z najbardziej znanych marek spożywczych Lantmännen to AXA, Kungsörnen, Scan, Korvbrödsbagarn, GoGreen, FINN CRISP i Bonjour. Firma opiera się na wiedzy i wartościach zdobywanych przez pokolenia rolników. Angażując się w badania, rozwój i działania w całym łańcuchu wartości, Lantmännen bierze na siebie odpowiedzialność od pola do stołu.
EBI
Europejski Bank Inwestycyjny (ElB) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są państwa członkowskie. Opierając się na ośmiu głównych priorytetach, finansujemy inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów polityki UE poprzez wspieranie działań w dziedzinie klimatu i środowiska, cyfryzacji i innowacji technologicznych, bezpieczeństwa i obrony, spójności, rolnictwa i biogospodarki, infrastruktury społecznej, inwestycji o dużym wpływie poza Unią Europejską oraz unii rynków kapitałowych.
Grupa EBI, w skład której wchodzi również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), podpisała w 2024 r. umowę o wartości prawie 89 mld euro nowego finansowania na ponad 900 projektów o dużym oddziaływaniu, zwiększając konkurencyjność i bezpieczeństwo Europy.
Wszystkie projekty finansowane przez grupę EBI są zgodne z porozumieniem klimatycznym z Paryża, zgodnie z zobowiązaniem zawartym w naszym planie działania Banku Klimatycznego. Prawie 60% rocznego finansowania Grupy EBI wspierane jest w projekty bezpośrednio przyczyniające się do łagodzenia zmiany klimatu, przystosowania się do niej i poprawy stanu środowiska.
Wspierając integrację rynku i mobilizując inwestycje, Grupa wsparła rekordową kwotę ponad 100 mld euro w nowych inwestycjach na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Europy w 2024 r. oraz zmobilizowała 110 mld euro kapitału na rozwój dla start-upów, scale-upów i europejskich pionierów. Około połowa środków finansowych EBI w Unii Europejskiej jest kierowana do regionów objętych polityką spójności, w których dochód na mieszkańca jest niższy niż średnia UE.
oprac, e-red, ppr.pl