W miesiącach zimowych, gdzie śnieg utrudnia widoczność na drodze, nie trudno o kolizję, stłuczkę czy wypadek. Prowadzenie samochodu przy śliskiej nawierzchni wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Poznaj kilka wskazówek o których warto pamiętać podczas jazdy zimą.
1. Przegląd samochodu przed zimą
Przed nadejściem zimy warto zadbać o dobre przygotowanie samochodu, aby podnieść poziom bezpieczeństwa. Zmiana opon z letnich na zimowe, sprawdzenie ciśnienia w oponach, poziomu oleju silnikowego oraz jakości wycieraczek. Ważne jest również wymienić płyn w zbiorniku do spryskiwaczy na zimowy, aby nie zamarzał kiedy temperatura spadnie poniżej zera.
2. Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze
Spiesząc się do pracy czy na spotkanie do klienta zdarza się, że kierowcy zapominają o bezpieczeństwie swoim i innych, nie dostosowując prędkości do warunków panujących na drodze. Niektórzy wyprzedzają pojazdy mimo braku widoczności oraz jadą lewym pasem z dużą prędkością, doprowadzając do kolizji. W Polsce liczba wypadków drogowych zmalała na przestrzeni 10 lat, co nie zmienia faktu, że nadal stoimy daleko za innymi krajami unijnymi.
W okresie zimowym kiedy pogoda jest wyjątkowo zmienna łatwo o złe oszacowanie sytuacji panującej na drodze. Dlatego warto jest rozważyć ograniczenie prędkości, a w przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, o ile to możliwe, zrezygnuj z jazdy samochodem.
3. Utrzymuj bezpieczną odległość
Oblodzona nawierzchnia drogi sprzyja kolizją. Podczas jazdy istotne jest, aby zwiększyć dystans od poprzedzającego samochodu ponieważ droga hamowania zimą jest kilka razy dłuższa niż latem. W przypadku konieczności ostrego hamowania na ośnieżonej i oblodzonej powierzchni łatwo wpaść w poślizg i spowodować kolizję. Dlatego jedź ostrożnie, nie hamuj gwałtownie i utrzymuj bezpieczną odległość, aby być przygotowanym na wszelkiego rodzaju nieprzewidywalne sytuacje i ograniczyć ryzyko stłuczki.
4. Nie używaj telefonu
Słyszałeś o tym już zapewne wcześniej - nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy. Jeśli musisz zadzwonić, zatrzymaj się na najbliższym postoju i nie ryzykuj. Możesz również skorzystać z zestawu głośnomówiącego lub głośników samochodowych jeśli nie możesz zjechać na pobocze i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Dwie ręce na kierownicy są zawsze lepsze niż jedna.
5. Użyj monitoringu GPS
Jeśli doszło do wypadku, ważne jest, aby uzyskać pomoc tak szybko, jak to możliwe. W najgorszym wypadku wypadek może się zdarzyć na prawie pustej drodze z kilkoma samochodami. Nie wiesz gdzie jesteś? Jeśli posiadasz monitoring GPS zainstalowany w Twoim samochodzie, Twój pracodawca może łatwo Cię zlokalizować. To samo dotyczy przypadku, gdy samochód wpadnie pod wodę, ABAX Triplog jest wodoodporny i zlokalizowanie danego auta nie będzie stanowiło problemu.
Newseria Biznes