Szlaki solidarnościowe Unii Europejskiej pozwoliły Ukrainie przewieźć ponad 40 mln ton ukraińskich produktów rolnych, a wskaźnik ten rośnie. Opowiedział o tym oficjalny przedstawiciel służby polityki zagranicznej Unii Europejskiej Peter Stano – pisze Suspilne.
Według niego odpowiednia inicjatywa wynika z braku normalnej żeglugi na Morzu Czarnym i jest rozwiązaniem tymczasowym. Warto dodać, że w maju tego roku Komisja Europejska zakazała importu słonecznika, rzepaku, kukurydzy i pszenicy do Rumunii, Słowacji, Polski, Węgier i Bułgarii.
„Szlaki solidarnościowe były bardzo udane, pozwoliły na przewiezienie ponad 40 milionów ton produktów rolnych, głównie zboża. A liczba ta rośnie, bo „drogi solidarności” wciąż działają. Bardzo ważne jest, aby zobaczyć, że umożliwili eksport więcej niż przy pomocy Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego. Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, ponieważ pomaga to Ukrainie i pomaga ludziom na całym świecie, którzy są uzależnieni od importu ukraińskich produktów rolnych. Dlatego myślimy także o innych sposobach wsparcia Ukrainy, o tym, jak zwiększyć wolumen dostaw, jak obniżyć koszty, jak zwiększyć szybkość i wydajność” – powiedział Peter Stano.
Jak napisał AgroPolit.com, Minister Spraw Zagranicznych Turcji może odwiedzić Moskwę. Na Węgry jadą także przedstawiciele Kataru, Turcji i Federacji Rosyjskiej.
oprarc, e-mk, ppr.pl na podst źródło: agropolit