Główny Lekarz Weterynarii poinformował w poniedziałek o czternastym ognisku ptasiej grypy u dzikich ptaków w Polsce.
Wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8 potwierdzono w próbkach pobranych "od padłej kaczki krzyżówki, której zwłoki znaleziono w miejscowości Wiskitki (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski, województwo mazowieckie" - podano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Czternaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków, podtypu H5N8, u dzikich ptaków stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 21 stycznia br. z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
Tego samego dnia w Puławach potwierdzono również trzynaste ognisko choroby (podtypu H5N8)"w próbkach pobranych od łabędzia niemego, z grupy 6 padłych ptaków (...) w miejscowości Kantorowice-Żwirownia (gmina Lewin Brzeski, powiat brzeski, województwo opolskie)".
Według komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, 20 stycznia w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach stwierdzono trzy inne przypadki grypy u dzikich ptaków. Zjadliwą grypę H5N8 potwierdzono w próbkach pobranych: od łabędzia niemego, znalezionego w gospodarstwie rybackim w miejscowości Nieciszów (gmina Oleśnica, powiat oleśnicki, województwo dolnośląskie), od łabędzia niemego w parku Stanisława Tołpy we Wrocławiu oraz od padłego łabędzia niemego znalezionego na zamarzniętym zbiorniku wodnym Bagry Wielkie w Krakowie.
Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty gospodarcze. Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów drobiu w UE.
(PAP)