aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicze paliwo z podatkiem

23 lutego 2006

Nie można zwolnić rolniczego paliwa z akcyzy - zdecydowała Rada Ministrów. To wbrew propozycjom Samoobrony, a więc sygnatariusza paktu stabilizacyjnego.

Przygotowany przez Samoobronę projekt zmiany ustawy o paliwie rolniczym zakładał zwolnienie z podatku akcyzowego oleju napędowego o zawartości siarki 0,05-0,2 proc. zużywanego m.in. do maszyn rolniczych. Zwolnienia z akcyzy miały objąć nie tylko podmioty prowadzące działalność rolniczą oraz produkcję i usługi na rzecz rolnictwa, ale również podmioty wykorzystujące paliwo w rybołówstwie. Rząd powołał się na unijną dyrektywę 2003/96/WE. Zgodnie z nią akcyzę można obniżyć, ale nie można jej znieść.

Rada Ministrów podkreśliła, że z obniżenia podatku powinny korzystać jedynie rolnicy, a nie rybacy. Zwróciła także uwagę, że Samoobrona oszacowała skutki finansowe zmian prawie na

1,9 mld zł, a takich środków nie przewidziano w tegorocznym budżecie.

Decyzja rządu zaskoczyła pomysłodawców zmian w ustawie. - Te nasze założenia były zawarte w pakcie stabilizacyjnym - mówi "Rz" Mieczysław Aszkiełowicz z Samoobrony, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem, klub będzie musiał w najbliższym czasie przedyskutować powstałą sytuację. Ale ostateczną decyzję w sprawie podejmie Andrzej Lepper. Zdaniem Samoobrony, zniesienie akcyzy na paliwo obniżyłoby koszty działalności rolniczej i zwiększyłoby konkurencyjność polskiego rolnictwa na unijnym rynku. Koszty w wysokości 1,9 mld zł byłyby poniesione przez państwo jedynie na początku, w dłuższej perspektywie ustawa byłaby korzystna dla gospodarki, przyczyniając się m.in. do tworzenia nowych miejsc pracy.

Natomiast sama Samoobrona otrzyma z rezerwy budżetowej środki na pokrycie składki narodowej wpłacanej za polskie organizacje rolników zrzeszone w unijnych organizacjach COPA i COGECA. W ich skład ze strony Polski wchodzą m.in. Samoobrona i NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Ile pieniędzy na ten cel otrzyma partia Leppera - rząd nie ujawnił.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę