aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rolnicze paliwo z podatkiem

23 lutego 2006

Nie można zwolnić rolniczego paliwa z akcyzy - zdecydowała Rada Ministrów. To wbrew propozycjom Samoobrony, a więc sygnatariusza paktu stabilizacyjnego.

Przygotowany przez Samoobronę projekt zmiany ustawy o paliwie rolniczym zakładał zwolnienie z podatku akcyzowego oleju napędowego o zawartości siarki 0,05-0,2 proc. zużywanego m.in. do maszyn rolniczych. Zwolnienia z akcyzy miały objąć nie tylko podmioty prowadzące działalność rolniczą oraz produkcję i usługi na rzecz rolnictwa, ale również podmioty wykorzystujące paliwo w rybołówstwie. Rząd powołał się na unijną dyrektywę 2003/96/WE. Zgodnie z nią akcyzę można obniżyć, ale nie można jej znieść.

Rada Ministrów podkreśliła, że z obniżenia podatku powinny korzystać jedynie rolnicy, a nie rybacy. Zwróciła także uwagę, że Samoobrona oszacowała skutki finansowe zmian prawie na

1,9 mld zł, a takich środków nie przewidziano w tegorocznym budżecie.

Decyzja rządu zaskoczyła pomysłodawców zmian w ustawie. - Te nasze założenia były zawarte w pakcie stabilizacyjnym - mówi "Rz" Mieczysław Aszkiełowicz z Samoobrony, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem, klub będzie musiał w najbliższym czasie przedyskutować powstałą sytuację. Ale ostateczną decyzję w sprawie podejmie Andrzej Lepper. Zdaniem Samoobrony, zniesienie akcyzy na paliwo obniżyłoby koszty działalności rolniczej i zwiększyłoby konkurencyjność polskiego rolnictwa na unijnym rynku. Koszty w wysokości 1,9 mld zł byłyby poniesione przez państwo jedynie na początku, w dłuższej perspektywie ustawa byłaby korzystna dla gospodarki, przyczyniając się m.in. do tworzenia nowych miejsc pracy.

Natomiast sama Samoobrona otrzyma z rezerwy budżetowej środki na pokrycie składki narodowej wpłacanej za polskie organizacje rolników zrzeszone w unijnych organizacjach COPA i COGECA. W ich skład ze strony Polski wchodzą m.in. Samoobrona i NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Ile pieniędzy na ten cel otrzyma partia Leppera - rząd nie ujawnił.


POWIĄZANE

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę