aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wałek przekaźnika mocy rurowy – czym jest, jak działa, do czego służy?

1 marca 2024
Wałek przekaźnika mocy rurowy – czym jest, jak działa, do czego służy?

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to kluczowy komponent wykorzystywany w rolnictwie do przenoszenia energii mechanicznej z silnika ciągnika na maszyny rolnicze z napędem. Charakteryzuje się specyficzną budową, często opartą na rurze trójkątnej, która zapewnia wytrzymałość oraz efektywną transmisję mocy. Wałek WOM jest niezbędny w nowoczesnym rolnictwie – w tym artykule przeczytasz o nim nieco więcej!

Wałek przekaźnika mocy rurowy – co to takiego?

Wałek przekaźnika mocy rurowy to niezastąpiony element w arsenale wyposażenia każdego rolnika, pozwalający na efektywne wykorzystanie mocy generowanej przez ciągnik. Jego główną funkcją jest przekazywanie energii mechanicznej z silnika ciągnika do różnych rodzajów maszyn rolniczych. Dzięki solidnej konstrukcji wałek przekaźnika mocy rurowy gwarantuje niezawodność i długotrwałą pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.

Konstrukcja wałka WOM rurowego bazuje na rurze trójkątnej, co jest kluczowe dla zapewnienia jego wytrzymałości oraz skuteczności w transmisji mocy. Taka budowa sprawia, że przykładowy wałek przekaźnika mocy rurowy Exparto (https://exparto.pl/kategoria-produktu/waly-przegubowo-teleskopowe/waly-rura-trojkatna/) może łatwo i szybko łączyć się z maszyną, zapewniając stabilność jej pracy i minimalizując ryzyko uszkodzeń. Wałek trójkątny jest więc rozwiązaniem, które łączy w sobie trwałość z elastycznością, odpowiadając na potrzeby nowoczesnego rolnictwa.

Rura trójkątna WOM stanowi fundament, na którym opiera się działanie wałka WOM rurowego, oferując unikalne połączenie lekkości z wytrzymałością. Dzięki temu wałek przekaźnika mocy rurowy znajduje zastosowanie w szerokiej gamie maszyn rolniczych, od kosiarek, przez siewniki, aż po rozdrabniacze. Jego uniwersalność i niezawodność czynią wałek WOM rurowy nieodzownym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego, maksymalizując jego efektywność i produktywność.

Jak działa wałek przekaźnika mocy rurowy?

Wałek przekaźnika mocy rurowy, specyficzny przez swoją rurę trójkątną, działa na zasadzie przekazywania obrotów z silnika ciągnika na przyłączane maszyny. W sercu tego mechanizmu leży zasada przekładni, która pozwala na adaptację prędkości obrotowej silnika do wymagań technicznych napędzanej maszyny. Rura trójkątna, będąca osią wałka, łączy się z jednej strony z wyjściem mocy ciągnika, a z drugiej – z wejściem mocy maszyny.

W momencie uruchomienia silnika ciągnika moc jest przekazywana na wałek przekaźnika mocy poprzez sprzęgło. Sprzęgło to umożliwia płynne połączenie i rozłączenie, co pozwala na kontrolę przekazywania mocy. Następnie, ruch obrotowy jest przekazywany przez rurę trójkątną, co zapewnia stabilność i efektywność transmisji dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji. Trójkątny kształt rury zapobiega jej skręcaniu się pod wpływem sił działających podczas pracy, co jest częstym problemem w przypadku rur o innych przekrojach.

Na końcu wałka, znajdują się specjalne złącza, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe łączenie z maszynami rolniczymi. Te złącza są zaprojektowane tak, aby pasowały do różnorodnych typów wejść mocy maszyn, co czyni wałek WOM rurowy uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu rodzajów sprzętu. Kiedy moc jest przekazywana do maszyny, jej elementy robocze, takie jak noże kosiarki czy wirniki rozsiewacza, zaczynają się obracać, umożliwiając wykonywanie zaplanowanych prac.

Gdzie wałek WOM znajduje zastosowanie?

Wałek WOM znajduje zastosowanie głównie w rolnictwie, gdzie służy do przekazywania mocy z ciągnika rolniczego do różnorodnych maszyn i urządzeń. Jego uniwersalność i efektywność sprawiają, że jest on niezbędny w wielu pracach polowych i gospodarczych.

Maszyny rolnicze, w których wałek WOM się sprawdza, to między innymi:

  • Kosiarki,
  • Rozsiewacze nawozów,
  • Opryskiwacze,
  • Przyczepy samozbierające,
  • Rozdrabniacze,
  • Glebogryzarki,
  • Siewniki,
  • Maszyny do zbioru plonów jak kombajny zbożowe,
  • Prasy do słomy i siana,
  • Agregaty uprawowe.

Dzięki wałkowi WOM, ciągniki rolnicze mogą efektywnie współpracować z szerokim spektrum maszyn, znacząco zwiększając wydajność i zakres wykonywanych prac. Jest to kluczowy element, który umożliwia rolnikom wykorzystanie pełnego potencjału ich maszyn, zapewniając płynność i bezpieczeństwo procesów rolnych.


oprc, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Optymalizacja działań marketingowych w sieci Marketing od dawna jest jedną z naj...

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę