aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy z glebogryzarką Honda.

10 kwietnia 2015
Dobrze przygotowana gleba w ogrodzie jest jednym z warunków sukcesu ogrodnika. Od jej przygotowania na nowy sezon zależy piękno rabat kwiatowych i jakość plonów, jeśli w ogrodzie mamy także zakątek warzywny czy zielny.  Spulchnianie i napowietrzanie wraz z dożywieniem gleby jest wskazane przede wszystkim po odejściu zimy, by stworzyć roślinom – trawie, jeśli planujemy założyć trawnik oraz kwiatom, warzywom i ziołom jak najlepsze warunki do kiełkowania, zapuszczania korzeni i dalszego rozwoju. Warto tę czynność powtórzyć, zależnie od potrzeb i prowadzonych upraw, jeszcze kilkakrotnie w sezonie.
W przypadku planowanych grządek warzywnych, warto też sprawdzić jakość gleby. Wynikiem takiej analizy będzie określenie odczynu pH i zawartości składników pokarmowych NPK. Najlepszym sposobem użyźnienia podłoża jest rozścielenie kompostu, dzięki czemu zwiększymy właściwości sorpcyjne gleby i jednocześnie ograniczymy wypłukiwanie nawozów. Zależnie od odczynu pH podłoża można także przeprowadzić wapnowanie, które poprawia strukturę gruzełkową gleby i zwiększa stopień jej dotlenienia.Łopata czy glebogryzarka?
Przekopanie gleby, wymieszanie jej z nawozem, z zasady jest pracą ciężką, ale może być z łatwością wykonana za pomocą glebogryzarki – której parametry powinny być dostosowane do warunków, potrzeb i planowanego zakresu prac, np. urządzenia w wersji mini do pracy na wąskich zagonkach jak glebogryzarka SSCL E Honda Versatool i Honda FG 110 czy maszyny wielozadaniowe, przeznaczone do całorocznej eksploatacji,  jak np. najbardziej zaawansowane technicznie glebogryzarki Honda FJ 500. Glebogryzarki czyli wyspecjalizowane maszyny służą do:
•    przekopywania, spulchniania i napowietrzania ziemi,
•    przygotowania podłoża pod siew, do zakładania trawników oraz ogródków warzywnych i do sadzenia roślin.,
•    mieszania gleby z nawozami naturalnymi i sztucznymi,
•    rozdrabniania grud po orce,
•    z podłączanymi przystawkami, jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania - mają znacznie szerszy zakres zastosowania przez okrągły rok.


Jaka glebogryzarka?
„Prawidłowy wybór glebogryzarki będzie łatwy, jeśli zestawimy nasze konkretne potrzeby z kluczowymi parametrami maszyny.” - Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. „Do najważniejszych cech glebogryzarki należy moc silnika, szerokość robocza, ergonomia i komfort obsługi. Ważne, z punktu widzenia optymalnego wykorzystania maszyny, są także różne możliwości jej zastosowania. Warto pamiętać, że nowoczesne glebogryzarki są maszynami wielofunkcyjnymi, przystosowanymi do łączenia ich z osprzętem.  Na przykład model Honda FJ 500 z dołączonym lemieszem zastępuje zimą odśnieżarkę.”

Do istotnych parametrów technicznych glebogryzarki należą:
•    szerokość robocza – powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, na której będzie pracować,
•    moc silnika - im wyższa moc silnika, tym większa wydajność i niezawodność urządzenia,
•    opcje zmiany parametrów pracy – taka możliwość oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności. Opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy umożliwia dostosowanie trybu pracy do rodzaju gleby,
•    wielozadaniowość – maszyny współpracujące z innymi urządzeniami mają szerszy zakres zastosowania, pełniąc funkcje innych urządzeń,
•    regulacja uchwytu rączek – ułatwia obsługę glebogryzarki,
•    mobilność – koło transportowe lub małe gabaryty znacznie ułatwiają przemieszczanie maszyny.


Glebogryzarki dostosowane do różnych potrzeb

Glebogryzarka SSCL E Honda Versatool
Urządzenie o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczone do przygotowania podłoża pod niewielki trawnik lub uprawy warzywne – spulchnienia, napowietrzenia oraz do przemieszania ziemi z nawozem. Glebogryzarka SSCL E, pracująca na wydajnym i niezawodnym silniku jednostki napędowej Honda UMC 435, sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby. Zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy i nie narażanie rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie do pracy na ograniczonym terenie – wąskich grządkach, ogródkach warzywnych i zielnikach, w uprawach prowadzonych na podniesionych grządkach i w tunelach.

Glebogryzarka Honda FG110 -   uniwersalna i ekologiczna
Spalinowa glebogryzarka-opielacz Honda FG110 z serii MINI – lekka i kompaktowa – o szerokości roboczej 23 cm jest idealnym narzędziem do pracy na niewielkich i wąskich powierzchniach: w ogródkach i przydomowych warzywnikach, w szklarniach i tunelach, inspektach czy też np. przy uprawie truskawek. Służy do spulchniania i napowietrzania gleby, jej przygotowania pod siew i uprawy, do nasadzeń krzewów ozdobnych i mieszania ziemi z nawozami. Doskonale sprawdza się przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika.
Jest to maszyna niezawodna w wieloletniej eksploatacji i bardzo łatwa w obsłudze – nie wymaga od użytkownika dużego wkładu siły fizycznej. Silnik, znajdujący się pionowo nad nożami sprawia, że maszyna lekko zagłębia się w ziemię. Niezawodność i wydajność maszyny zapewnia przyjazny dla otoczenia 4-suwowy silnik o mocy 1KM. Jego nowoczesna konstrukcja wpływa na mniejsze zużycia paliwa i obniżenie poziomu emisji spalin, zaś niski poziom wibracji – na obniżenie dźwięku pracy silnika, która jest znacznie mniej uciążliwa dla otoczenia. Niewielkie rozmiary FG110  i waga (13 kg) umożliwiają sprawne przenoszenie oraz przewożenie maszyny w bagażniku samochodowym.Honda F220 - glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym
Glebogryzarka Honda F220 o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, pracująca na silniku Honda GXV 57 o mocy 2 KM jest stosowana do szeregu różnorodnych prac w ogrodach wszelkiego formatu – na małych i dużych powierzchniach. Łączona z dodatkowym osprzętem, służy do spulchniania i napowietrzania ziemi, mieszania jej z nawozami, do wertykulacji i aeracji, a zimą – do odśnieżania. Współpracuje również z pługiem do orki, kultywatorem czy obsypnikiem do ziemi.
Wyposażona jest w bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l, które przyczyniają się do zwiększonej wydajności pracy. Regulowane ergonomiczne rączki podwyższają komfort obsługi a specjalna blokada bezpieczeństwa dodatkowo czuwa nad bezpiecznym wykonywaniem pracy. Składane rączki i specjalny uchwyt znacznie ułatwiają transport oraz przechowywanie, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.


Honda FJ500 SER i FJ500 DER – profesjonalny standard dla wszystkich użytkowników przez cały rok
Najnowsze modele glebogryzarek Honda – FJ500 SER i FJ500 DER – to wielozadaniowe, profesjonalne maszyny przeznaczone do eksploatacji przez cały rok do szeregu różnorodnych prac.

Honda FJ500 SER, wyposażona w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym i bardzo wygodne ostrza o regulowanej szerokości roboczej (35, 63, 90 cm), jest przeznaczona do pracy w każdych warunkach – na wąskich i szerokich pasach upraw. Kilka wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań znacznie ułatwia pracę i zwiększa wydajność maszyny, np.:
•    ostrza mają specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi,
•    sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów. Dodatkowo, ich nowy kształt, zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną,
•    wysokie umiejscowienie wlotu powietrza sprawia, że do silnika trafia czystsze powietrze, co dodatkowo zapewnia bezpieczną pracę w przestrzeniach pod osłoną,
•    zaś kranik spustowy w gaźniku usprawnia usunięcie paliwa.

Honda FJ500 SER jest maszyną niezawodną i, wskutek solidności i jakości zastosowanych rozwiązań, z założenia - przeznaczoną do wieloletniego użytkowania. Manewrowanie nią usprawniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek, które można ustawić, na jednym z 5 stopni wysokości - odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie.

Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz z opcją ustawienia kąta rączek, co zwiększa komfort pracy, ponieważ operator może nadzorować efekty idąc obok maszyny.

Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykulator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.

POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę