Liczona w sztukach produkcja grupy 19 rodzajów maszyn była w pierwszym półroczu 2002 r. mniejsza średnio o 2,3% niż przed rokiem. Spadek produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych zaczął się już w 1997 r., w wyniku dekoniunktury w rolnictwie oraz pogarszania się relacji cen większości płodów rolnych i cen środków mechanizacji rolnictwa.
Najbardziej, bo o ponad 81,5%, spadła produkcja kombajnów do zbioru ziemniaków. Utrzymuje się spadek produkcji ciągników, rolniczych przyczep samozaładowczych i samowyładowczych, rozsiewaczy nawozów mineralnych, kosiarek zawieszanych na ciągniku oraz dojarek konwiowych. Po okresie wzrostu zarysował się, i to na znaczną skalę, spadek produkcji parników węglowych.
Największy wzrost (o 368%) odnotowano w produkcji pras zbierających formujących bele wielkowymiarowe prostopadłościenne, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania właścicieli dużych gospodarstw zbiorem siana i słomy, przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Większą popularnością cieszą się jednak wciąż prasy zbierające formujące bele cylindryczne, których wzrost produkcji w procentach jest wprawdzie mniej dynamiczny, za to w sztukach znacznie większy (o 830 szt.). Znacznie wzrosła też mierzona w sztukach produkcja sadzarek do ziemniaków. Utrzymuje się wzrost produkcji kultywatorów ciągnikowych, siewników do siewu punktowego i siewników rzędowych, ciągnikowych opryskiwaczy polowych i przetrząsaczo-zgrabiarek. Ponadto wzrosła produkcja rozrzutników obornika, kombajnów zbożowych, kopaczek do ziemniaków.
Informację o spadku produkcji niektórych maszyn należy traktować z pewną ostrożnością, ponieważ została oparta jedynie na danych pochodzących z zakładów zatrudniających co najmniej 50 osób. Po uwzględnieniu produkcji w mniejszych zakładach może się okazać, że spadek ten jest znacznie mniejszy.