aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Paliwo dla rolników

16 marca 2006

Sejm RP po trwających kilka miesięcy pracach legislacyjnych wreszcie uchwalił 10 marca tak ważną dla rolników ustawę o tzw. "paliwie rolniczym". Przyjęta jednogłośni przez parlament ustawa o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przewiduje, że producentom rolnym dokonywany będzie zwrot podatku za okresy sześciomiesięczne (dwa razy w roku z wyjątkiem roku 2006, kiedy będzie przysługiwał  jednorazowy zwrot) na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza(prezydenta miasta) wraz z fakturami VAT lub kopiami faktur potwierdzonymi za zgodność z oryginałem  przez pracownika urzędu gminy lub urzędu miasta.

Zwrot ten następował będzie w kwocie nie przekraczającej równowartości kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego do 1 litra oleju napędowego, maksymalnego zużycia paliwa w wysokości 86 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu rolnika, określonej ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku. Kwota zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego określona będzie corocznie przez Radę Ministrów.

Zwrot podatku będzie dokonywany w terminach od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca i od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie gminy.

W 2006 roku po uchwaleniu ustawy przez Sejm RP i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie nowego programu pomocy  wniosek o zwrot podatku będzie mógł być składany w terminie od dnia 30 września , a wyplata zwrotu podatku od 1 listopada do 31 grudnia 2006 roku.

W tym roku na ten cel w budżecie państwa przewidziane jest 650 mln złotych.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę