aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Paliwo dla rolników

16 marca 2006

Sejm RP po trwających kilka miesięcy pracach legislacyjnych wreszcie uchwalił 10 marca tak ważną dla rolników ustawę o tzw. "paliwie rolniczym". Przyjęta jednogłośni przez parlament ustawa o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przewiduje, że producentom rolnym dokonywany będzie zwrot podatku za okresy sześciomiesięczne (dwa razy w roku z wyjątkiem roku 2006, kiedy będzie przysługiwał  jednorazowy zwrot) na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza(prezydenta miasta) wraz z fakturami VAT lub kopiami faktur potwierdzonymi za zgodność z oryginałem  przez pracownika urzędu gminy lub urzędu miasta.

Zwrot ten następował będzie w kwocie nie przekraczającej równowartości kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego do 1 litra oleju napędowego, maksymalnego zużycia paliwa w wysokości 86 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu rolnika, określonej ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku. Kwota zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego określona będzie corocznie przez Radę Ministrów.

Zwrot podatku będzie dokonywany w terminach od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca i od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie gminy.

W 2006 roku po uchwaleniu ustawy przez Sejm RP i uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie nowego programu pomocy  wniosek o zwrot podatku będzie mógł być składany w terminie od dnia 30 września , a wyplata zwrotu podatku od 1 listopada do 31 grudnia 2006 roku.

W tym roku na ten cel w budżecie państwa przewidziane jest 650 mln złotych.


POWIĄZANE

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę