Wozy paszowe ze względu na cenę nie należą do najpopularniejszych maszyn rolniczych. Szkoda, bo ich wykorzystanie może znacznie obniżyć koszty produkcji mleka.
Najważniejszą zaletą wozu paszowego jest to, że zwiększa on ekonomikę hodowli krów. Po pierwsze skraca czas który trzeba poświęcić prawidłowemu karmieniu zwiększa wydajność krów. Rozdrobnienie i wymieszanie dobrej sianokiszonki z dodatkami paszowymi powinno podnieść ich mleczność o 1 do 3 litrów dziennie. To oczywiście daje wymierne korzyści w złotówkach, które są tym większe im większe jest stado. Przy populacji 100 krów po roku prawdopodobnie uda nam się rocznie osiągnąć o 60 tys. litrów mleka więcej.
Czym zatem należy kierować się przy wyborze. Paszowóz powinien dopasowany go do wielkości naszego stada. Jako że jest to dość droga maszyna, której cena nawet w podstawowych wersjach to grube dziesiątki tysięcy tysięcy złotych trzeba sprawdzić czy to się nam opłaca. Specjaliści twierdzą, że próg opłacalności zakupu urządzenia to to stado o wielkości 40 krów. Wtedy najbardziej opłacalnym będzie paszowóz niewielki mieszczący ok. siedem metrów sześciennych paszy.
Jaki wybrać
Głównym kryterium wyboru paszowozu nie powinna być tylko
cena. Właściciele gospodarstw często kupują drogie traktory, maszyny uprawowe
bądź kombajny które używają zaledwie kilka tygodni w roku , a oszczędzają na
wozie paszowym, który będzie pracował w gospodarstwie przez okrągły rok. dlatego
warto wybrać taki który jest sprawdzony. - Niewiele jest firm które robią trwałe
i dobre wozy paszowe. - mówi Sylwester Chrząstek z Agromy, firmy handlującej
maszynami rolniczymi.
- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na elementy
które zajmują się rozdrabnianiem sianokiszonki. Powinny być wykonane z bardzo
dobrych materiałów to samo dotyczy skrzyni ładunkowej. Dno skrzyni jest bardzo
narażone na działanie kwasów wydostających się z sianokiszonki podczas
rozdrabniania, Dlatego najlepiej byłoby gdyby było wykonane ze stopów metali
odpornych na korozję i pokryte specjalnymi trudnymi do zdarcia matami.
Warto także zadbać by paszowóz był wyposażony w precyzyjną wagę. Wbrew obiegowym opiniom części rolników którzy sypią paszę na oko to urządzenie znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej ilości wszystkich składników. Dobrze byłoby także aby wóz paszowy był przystosowany do podawania paszy na obie strony, to zdecydowanie przyśpieszy wypełnianie koryt.
Dla tych rolników którzy kiszą paszę w pryzmach. Wóz paszowy powinien być wyposażony w urządzenie wybierające kiszonki z silosów. Takie aktywne urządzenie zostawia po pracy równą ścianę w silosie co eliminuje możliwość tlenowego zagrzewania się pryzmy; dobre kiszonki, z dużą ilością kwasu mlekowego (bardo pożądane) i niewielką octowego, są bardzo podatne na ten proces. Zależność jest następująca: im lepsza jakościowo kiszonka tym bardziej podatna na psucie się.