Nowy rodzaj piły dla rzeźników może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby szalonych krów – informuje "New Scientist".
Priony – chorobotwórcze białka związane z BSE i chorobą Creutzfeldta-Jakoba u ludzi są obecne przede wszystkim w układzie nerwowym, w tym w leżącym wewnątrz kręgosłupa rdzeniu kręgowym.
Rdzeń kręgowy bydła był stosowany jako dodatek do różnych wędliniarskich wynalazków. Po roku 1996 zakazano dodawania go do żywności. Jednak podczas rozpiłowywania krów na półtusze cięcie piłą taśmową kręgosłupa i jednocześnie rdzenia powoduje "rozsmarowanie" prionów na powierzchni mięsa. Potwierdziły to między innymi badania naukowców z uniwersytetu w Bristolu, którzy badali obecność w mięsie białek typowych dla układu nerwowego (a zatem i rdzenia). Ani woda, ani para, stosowane w rzeźniach nie usunęły tych śladów.
Zespół Andy'ego Knighta z Silsoe Research Institute w Bedfordshire opracował piłę o specjalnym kształcie, która rozcina kręgosłup, ale nie narusza rdzenia.
Elektryczna piła może być podwieszona w taki sposób, by łatwo nią było manewrować. Na razie jej obsługa jest ręczna, jednak wkrótce może się pojawić wersja zautomatyzowana. Problemy sprawiają jeszcze kręgi szyjne, jednak i ten problem powinien zostać rozwiązany.
Już w roku 1999 zwrócono uwagę na zapobieganie BSE w rzeźniach. Wtedy chodziło o urządzenia do uboju bydła. Mogły one wprowadzać fragmenty mózgu do krwiobiegu zwierząt.