Wrocław, 5 sierpnia 2009 r. Sprzedaż nowych ciągników rolniczych wynikająca z rejestracji w pierwszym półroczu 2009 roku była o 25,54 proc. wyższa niż przed rokiem. Na tle Europy Zachodniej, borykającej się z załamaniem sprzedaży sięgającym 10 proc., sytuacja w Polsce wygląda imponująco – komunikuje agencja Martin & Jacob, ekspert rynku rolnego.
W pierwszym półroczu 2009 roku sprzedano w Polsce 8018 nowych ciągników rolniczych. Oznacza to wzrost o 1631 sztuk (+25,54 proc.). W każdym z miesięcy pierwszego kwartału liczba sprzedawanych ciągników była rekordowa od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej. W drugim kwartale wystąpiły niewielkie spadki sprzedaży i zamknął się on wynikiem o 5 proc. gorszym od ubiegłorocznego.
Mariusz Chrobot, dyrektor projektu AgriTrac – monitoringu sprzedaży ciągników rolniczych, podkreśla, że w Polsce następuje odmładzanie parku maszynowego, głównie przy pomocy dopłat z funduszy europejskich. W lipcu ARiMR finalizowała zawieranie umów o przyznanie pomocy finansowej z rolnikami, którzy w 2007 roku złożyli wnioski o uzyskanie wsparcia. Jednocześnie zakończył się drugi nabór wniosków. Rząd chce ponadto, aby pomoc trafiła również do niewielkich gospodarstw, a tych jest w Polsce najwięcej. Zgodnie z planowanymi zmianami jeden wiosek będzie mogło złożyć kilka osób. Perspektywa dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych jest więc bardzo obiecująca.
Pozytywnym aspektem jest również malejący w rynku udział ciągników importowanych. W stosunku do pierwszego półrocza 2008 roku w kraju zarejestrowano 2056 ciągników mniej – zanotowano więc spadek o blisko jedną czwartą. Wśród rolników wzrasta zainteresowanie nowymi ciągnikami tymi o większej mocy, tj. posiadających 90 i więcej KM.
Największe wzrosty sprzedaży utrzymują marki koncernu CNH. Ciągniki NEW HOLLAND wybrane zostały przez największą liczbę rolników (1660 sztuk; + 128,02 proc.). Marka CASE IH awansowała na trzecią pozycję: 772 sztuki; + 127,73 proc. Bardzo dobre wyniki ma czeski ZETOR, który wybierany jest przez co piątego rolnika (1493 sztuki; + 24,83 proc.).
KONTAKT:
Mariusz Chrobot
Kom. 0607 924 403
mariusz.chrobot@martin-jacob.com
www.martin-jacob.com