Krajowi producenci maszyn mogą już zapoznać się z przepisami dotyczącymi ich projektowania i wykonywania, które będą obowiązywały po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Regulacje te zawiera opublikowane rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 10 kwietnia 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz.U. nr 91, poz. 858), które wejdzie w życie po uzyskaniu przez nasz kraj członkostwa w Unii. Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, jakie muszą spełniać maszyny wprowadzane do obrotu. Ponadto reguluje warunki i tryb dokonywania oceny ich zgodności z obowiązującymi normami oraz sposób umieszczania na nich znaku CE, świadczącego o spełnieniu wymaganych norm.
Przy okazji warto zwrócić uwagę, że po przystąpieniu do Unii Europejskiej pracodawcy będą mogli wyposażać zakłady pracy tylko w takie urządzenia. Zobowiązują ich do tego przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.