Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szereg wniosków i postulatów KRIR

20 października 2022
Szereg wniosków i postulatów KRIR

Zarząd KRIR realizuje wnioski zgłaszane podczas XIII posiedzenia KRIR VI Kadencji które odbyło się 30 września 2022 w Parzniewie. Przypomnijmy, że podczas tego posiedzenia wybrano nowe organy KRIR. Na stanowisku Prezesa oraz Wiceprezesa – bez zmian: Prezesem KRIR został Wiktor Szmulewicz – Prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej, natomiast Wiceprezesem Mirosław Borowski - Delegat Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Członkiem Zarządu KRIR po raz pierwszy została kobieta – Jolanta Nawrocka, delegat Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Skład Zarządu uzupełnili: Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej – Ryszard Czaicki oraz Robert Nowak – delegat Śląskiej Izby Rolniczej (wybrany ponownie).
Podczas posiedzenia wybrano również Członków Komisji Rewizyjnej KRIR oraz powołano Komisję Budżetową KRIR.

Podcza I posiedzenia VI kadencji KRIR zgłoszono wiele postulatów i wniosków, które są owocem zgłaszanych problemów przez rolników, właścicieli gospodarstw rolnych z terenu.

Wszystkie poruszane zagadnienia otrzymują obecnie tryb formalny i są przekazywane w postaci wniosków do resortu rolnictwa.

I tak, oprócz złożonego wniosku o likwidację weterynaryjnych świadectw zdrowia zwierząt - piszemy o tym w odzielnym artykule, który znajduje się tutaj-, dowiadujemy się że jeszcze zostały przesłane do MINROL następujące zagadnienia:

Zbyt niskie limity energii elektrycznej dla gospodarstw rolnych
W dniu 19 października 2022 r., Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIII posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczyka o zwiększenie limitów zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw rolnych i wprowadzenie dywersyfikacji limitów energii w zależności od profilu produkcji.

Zaproponowany limit 3000 kWh dla gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie za niski. Należy go zróżnicować w zależności od kierunku produkcji gospodarstwa z podziałem na produkcję roślinną i zwierzęcą (która wymaga znacznie wyższego pokrycia zapotrzebowania energetycznego).

Przejazdy maszynami rolniczymi na drogach publicznych

W dniu 19 października 2022 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XIII posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Ministra Infrastruktury A. Adamczyka o zmianę przepisów w zakresie zmian uregulowania prawnego przejazdów drogami publicznymi maszyn rolniczych (np. kombajnów zbożowych). Obecnie różnego rodzaju kombajny opuszczając fabrykę znacznie przekraczają dozwoloną szerokość 3m, zatem poruszanie się takim sprzętem po drogach publicznych jest niezgodne z przepisami nawet wtedy, kiedy mają zdemontowany zespół żniwny. Posiadanie odpowiedniej homologacji powinno uprawniać poruszanie maszyny po drogach publicznych, bez łamania prawa.

Krajowa Rada wnioskuje do Pana Ministra o rozważenie możliwości stworzenia podstaw prawnych umożliwiających poruszanie się kombajnem w otoczeniu pojazdów pilotujących, wyposażonych w oświetlenie ostrzegawcze (migające światła żółte). Takie oznakowanie pozwoliłoby na zachowanie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg oraz umożliwiały rolnikowi bezpieczne poruszanie się kombajnem bez konieczności odpinania hederu (gdy w warunkach polowych nie ma takiej możliwości).

e-mk;PPR.PL za KRIR


POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę