Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE walczy z paleniem

31 maja 2011
Tytoń zabija przedwcześnie co roku około 650 tys. Europejczyków - podała KE przed przypadającym 31 maja Światowym Dniem bez Papierosa. Ta liczba obejmuje zarówno palaczy, jak i osoby niepalące. UE planuje w przyszłym roku rewizję przepisów antynikotynowych.


Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem. Są to zapalenia oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych; choroby płuc, ataki serca i choroby układu krążenia, astma, rak.
Co UE robi w walce z tytoniem? Przede wszystkim przyjęła legislację dotyczącą produktów tytoniowych i reklam tych produktów.
Dyrektywa o produktach tytoniowych z 2001 roku wymaga, by wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w UE zawierały pisemne ostrzeżenia, że "palenie zabija" lub "poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu". Drugie ostrzeżenie jest wybierane z listy 14 ostrzeżeń (np. "Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć"). Ponadto dyrektywa ta zakazuje używania nieprawdziwych określeń typu "light" (lekkie) czy z "niską zawartością substancji smolistych", a także określa maksymalny poziom substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w papierosach.
Z kolei dyrektywa o reklamie tytoniu z 2003 roku zakazuje reklamy produktów tytoniowych w prasie, radiu i w internecie. Zakazuje również sponsorowania przez firmy tytoniowe wydarzeń ponadnarodowych. Reklama i sponsoring w telewizji są też zakazane dyrektywą o usługach audiowizualnych z 1989 roku.
Jeśli chodzi o prewencję, to kraje członkowskie same ustalają odpowiednie zasady - UE co najwyżej koordynuje działania narodowe i udziela krajom rekomendacji w sprawie ochrony nieletnich czy zakazywania palenia w miejscach publicznych, pracy czy transporcie.
Już pięć krajów UE wprowadziło całkowity zakaz palenia w miejscach pracy i zamkniętych miejscach publicznych, w tym w barach i restauracjach. Są to: Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania i Węgry. Na Węgrzech, według nowego prawa przyjętego w kwietniu tego roku, zakaz palenia obejmuje wszystkie miejsca pracy - w tym nie tylko bary i restauracje, ale też hotele. W Hiszpanii zakazem palenia objęto też dyskoteki i terminale transportu publicznego. W Finlandii zakazano ekspozycji produktów tytoniowych, a także sprzedaży w automatach. Zakazano również palenia w publicznych instalacjach pod gołym niebem, a także w pokojach hotelowych.
Włochy, Szwecja, Malta, Łotwa, Finlandia, Słowenia, Francja, Holandia, Cypr i Polska przyjęły legislację antynikotynową, zezwalającą jednak na palenie w wyznaczonych miejscach zamkniętych.
KE planuje przedstawienie w 2012 roku propozycji rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych. Jedną z propozycji jest wprowadzenie dużych wizualnych ostrzeżeń lub normalizacja opakowań papierosów.


POWIĄZANE

AleBrowar, jeden z pionierów kraftowej rewolucji piwnej w Polsce, uwarzył w rama...

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że polscy rolnicy będą powoływani n...

Konfiskata samochodów za jazdę po alkoholu miała być skutecznym narzędziem do wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę