Sezon na truskawki w pełni – bez tych pysznych owoców nie wyobrażamy sobie lata! Pełne witaminy C, flawonoidów i potasu, są przy tym niskokaloryczną i smakowitą przekąską w gorący dzień. Najczęściej zjadamy je prosto z łubianki lub używamy jako składnika deserów czy sosu do naleśników. Nie każdy jednak wie, że truskawki doskonale komponują się ze smakiem sera pleśniowego i rukoli. Połączenie być może zaskakujące, ale w gorące, letnie dni sprawdzi się doskonale na przykład jako przekąska czy dodatek do dania głównego. Sprawdź nasz przepis na orzeźwiającą sałatkę z serem pleśniowym i truskawkami.
- Połączenie sera pleśniowego z owocami daje wyjątkowy bukiet smakowy. Słodkie truskawki świetnie komponują się z charakterystyczną goryczką sera pleśniowego, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Sałatka nie tylko orzeźwi w upalny dzień, ale także dostarczy wielu witamin, a ser pleśniowy zapewni uczucie sytości na co najmniej kilka godzin – mówi Ireneusz Żmijan ze Spółdzielni Mleczarskiej „KaMos” z Kamiennej Góry, pierwszego producenta sera pleśniowego typu rokpol w Polsce (pierwszą partię sera pleśniowego wyprodukowano w 1954 roku).
Sałatka z truskawkami, rukolą i „Kamiennogórskim serem pleśniowym”
Składniki:
• 150 g truskawek
• rukola
• 100 g „Kamiennogórskiego sera pleśniowego” KaMos
• kilka łyżek octu balsamicznego
• sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Truskawki umyć, oderwać szypułki i pokroić na połówki lub ćwiartki. Rukolę połączyć z truskawkami i wymieszać w dużej misce. Ser pokruszyć i dodać do reszty składników, polać odrobiną octu balsamicznego i wszystko wymieszać. Sałatkę podawać schłodzoną.
Smacznego!
Informacje o firmie:
Mleczarnia w Kamiennej Górze powstała w 1941 roku pod nazwą Molkerei – Genossenschaft, od początku produkowała szeroki asortyment nabiału: mleko, śmietanę, maślankę, kefir, sery twarogowe, sery twarde i masło. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniano jej nazwę i formę prawną, by ostatecznie w 1998 roku zaczęła funkcjonować jako Spółdzielnia Mleczarska „KaMos”. Duży skup mleka i możliwości rozwoju Zakładu sprawiły, że w 1953 roku pod okiem fachowców z Instytutu Mleczarstwa w Warszawie rozpoczęła doświadczenia nad polską wersją sera pleśniowego, wzorowaną na francuskim Roqueforcie. Seria prób i pokonanie wielu trudności zaowocowało sukcesem - w roku 1954 wypuszczono pierwszą partię sera Roquefort w ilości 505 kg wyprodukowanego w części z mleka krowiego i owczego . Tym samym mleczarnia w Kamiennej Górze jako pierwsza w Polsce z powodzeniem i na dużą skalę rozpoczęła pionierską produkcję sera pleśniowego. Od roku 1956 aż do dnia dzisiejszego w mleczarni KaMos obowiązuje niezmienna receptura wytwarzania Kamiennogórskiego Sera Pleśniowego wytwarzanego w całości z mleka krowiego. Dziś „Kamiennogórski ser pleśniowy” jest chlubą mleczarni. O jego renomie świadczy popularność wśród konsumentów oraz przyznane wyróżnienia i nagrody, które zdobywał na prestiżowych wystawach i targach w kraju i zagranicą. Wysoką jakość i zgodność z tradycyjną recepturą potwierdza fakt wpisania „Kamiennogórskiego sera pleśniowego” na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznanie Znaku Jakości „Poznaj Dobrą Żywność” oraz uzyskanie znaku „Jakość Tradycja”.
Dziś Spółdzielnia „KaMos” to nowoczesny zakład wykorzystujący najnowsze technologie z zachowaniem tradycyjnej receptury wytwarzania produktów. Warto podkreślić, że do produkcji swoich wyrobów „KaMos” nie używa żadnych polepszaczy i konserwantów. Dzięki temu produkty „KaMos” są bardzo smaczne i, co najważniejsze, zdrowe.
8919868
1