Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Odkwaszające właściwości warzyw

3 grudnia 2015
Przyczyną większości chorób jest zakwaszenie organizmu,  ściślej - zakłócenie równowagi zasadowo-kwasowej - czytamy na portalu Biokurier.pl. Szacuje się, że 80 - 90% ludzi ma w ten sposób zepsute, czyli chore organizmy. Ten stan osłabia przemianę materii. W zakwaszonym organizmie, żywność zamiast wzmacniać, szkodzi.

Najbardziej zakwaszają nasz organizm pokarmy wysoko przetworzone, z konserw, czyli „martwe”, ponadto:  mięso i jego przetwory, produkty mleczne i mączne, kolorowe napoje, słodycze, leki. Także kawa i potrawy smażone. Najogólniej – do zakwaszenia przyczynia się dieta bogata w tłuszcze, a uboga w błonnik.

Znaczenie ponadto mają zaparcia i brak ruchu (niedotlenienie). Środowisko zbyt kwaśne w ludzkim organizmie sprzyja rozwojowi mikrobów i grzybów. Z nadmiernego zakwaszenia powstają bóle stawów, bóle migrenowe, zgaga, zmęczenie, wysypki,  wypadanie włosów, nerwowość, schorzenia układu kostno-stawowego i układu krążenia.

Optymalna dieta powinna zawierać 20 % produktów kwasotwórczych i 80% zasadotwórczych. Należy więc zadbać o różnorodność pokarmów. Do alkalizujących należą: surowe warzywa i owoce, świeże soki (ale nie z kartonów!), kiełki zbóż, migdały, tofu, kasza gryczana i jaglana.

Jabłko, cytryna i ocet jabłkowy - w smaku kwaśne, dla organizmu są zasadowe. Żywność służąca równowadze kwasowo-zasadowej powinna zawierać jak najwięcej mikro i makroelementów, witamin, zwłaszcza C i z grupy B. Słowem – im więcej w naszej diecie owoców i warzyw - najlepiej z ekologicznych upraw - tym łatwiej o utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej.



POWIĄZANE

AleBrowar, jeden z pionierów kraftowej rewolucji piwnej w Polsce, uwarzył w rama...

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że polscy rolnicy będą powoływani n...

Konfiskata samochodów za jazdę po alkoholu miała być skutecznym narzędziem do wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę