Różne związki terapeutyczne mogą być dostarczane do organizmu za pośrednictwem nanocząsteczek utworzonych z lipidów zawartych w grejpfrucie - czytamy w czasopiśmie "Nature Communications".
Naukowcy z University of Louiseville (USA) opracowali metodę tworzenia naturalnych nanocząsteczek z grejpfruta, które mogą być nośnikami związków organicznych (RNA i DNA), przeciwciał i leków na raka w ciele człowieka i są mniej toksyczne niż tradycyjne, syntetyczne nanocząsteczki.
"Te nanocząsteczki, które nazwaliśmy nanowektorami pochodzącymi od grejpfruta (grapefruit-derived nanovectors), są otrzymywane z jadalnej rośliny i wierzymy, że są mniej toksyczne dla pacjentów, mniej szkodliwe dla środowiska i tańsze w produkcji masowej niż nanocząsteczki z materiałów syntetycznych" - przekonuje Huang-Ge Zhang, jeden z badaczy.
Nanocząsteczki z grejpfruta zostały już wykorzystane w próbie klinicznej z udziałem chorych na raka jelita grubego i jak dotychczas, nie zaobserwowano efektów ubocznych ich stosowania.