aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co to jest kolor?

3 lutego 2008
Popularna Encyklopedia Powszechna definiuje kolorystykę jako dobór, zespół barw dla danej kompozycji twórczej artysty. My jednak zagadnienie kolorystyki traktujemy znacznie szerzej. Fascynacja barwami i kolorami od wielu lat jest przedmiotem wielkiego zainteresowania. Obecnie naukowcy badają jak kolory wpływają na nasze samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Wiadomo już, że czerwień podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca i oddychania, błękit natomiast stymuluje akcję mózgu ale obniża aktywność ciała.
 
   Te i inne fakty naukowe o barwach i kolorach są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach życia, zarówno przez specjalistów od reklamy, projektantów ubrań, architektów, uzdrowicieli i wszelkiej maści biznesmenów. Nie przypadkowe jest wykorzystywanie przez bary szybkiej obsługi koloru pomarańczowego, ponieważ nie tylko zwiększa on apetyt, ale czyni człowieka niecierpliwym i niestrudzonym tak, że po zjedzeniu czegokolwiek konsument wychodzi z lokalu pełen energii i chęci do działania. Kobiety ubrane w czerwień zawsze zwracają uwagę mężczyzn, ponieważ właśnie ten kolor jest najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych oraz wywiera on największy wpływ na siatkówkę, a poza tym wzbudza sporo emocji. Blady odcień zielonego, uspokaja i wycisza oraz zmniejsza wysiłek wzroku i z pewnością dla tego często stosowany jest w przychodniach lub szpitalach, gdzie łagodzący wpływ zielonego na pacjentów jest jak najbardziej pożądany. Z żółtym kolorem natomiast bardzo łatwo nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego też bardzo często wykorzystywany jest przez specjalistów od reklamy we wszelkiego rodzaju przesyłkach reklamowych dostarczanych wraz z listami do skrzynek pocztowych.
 
   Z każdym dniem rośnie wykorzystanie psychologii koloru, nas to powinno skłonić do nabrania lepszego wyobrażenie o roli barw jakie odgrywają w naszym życiu, dlatego też mamy nadzieję, że opublikowane w niniejszym serwisie artykuły na temat barw i kolorów okażą się dla Państwa interesujące, a co ważniejsze, również pouczające.
Kolor to odbite światło, widzimy je i czujemy poprzez oczy, zmysły i mózg. Człowiek dostrzega zaledwie 40% spektrum światła (tęczy kolorów), jednak od typowo naukowego podejścia do barw i kolorów odcina się wielu ludzi, wierząc i twierdząc, że nasza wrażliwość na barwy pozostaje w ścisłym związku z wrażliwością uczuciową i że wraz z rozwojem duchowym będziemy mogli dostrzegać odcienie, których dziś nasze oko nie jest w stanie odróżnić. Wracając jednak do nauk ścisłych, wiemy że światło, jako elektromagnetyczna fala przybywa do nas ze słońca, penetruje nasze ciała za pośrednictwem oczu i skóry i przesyła natychmiast sygnały do mózgu. Kiedy się opalamy, ciała pobierają energię światła - kolor to ta sama energia, tylko w mniejszej dawce; każdy wywołuje emocjonalną lub umysłową reakcję na to, co przypominają sobie oczy i ciało.

   Podsumowując, ciepłe kolory posiadają wysoka energię, mają również najdłuższe fale ze wszystkich barw widzialnych. Zupełnie inaczej jest z chłodnymi błękitami i fioletami, które maja znacznie mniejszą energię, a ich fale należą do znacznie krótszych. Nasz mózg reaguje na każde drgnienie elektronów, akceptując lub odrzucając wywoływane przezeń wrażenia. A więc kolor to wrażenie światła, źródło pasywnej energii słonecznej.

Na przestrzeni wieków wielu wielkich naukowców starało się wyjaśnić zasady rządzące światłem i kolorem, jednak największe laury należą się Sir Izaak'owi Neton'owi - to on w siedemnastym wieku odkrył spektrum widzialnych kolorów i opisał rozkład barw i kolorów w fali świetlnej. kiedy jako pierwszy dokonał rozszczepienia promienia świetlnego za pomocą pryzmatu, dał nauce jeden z najważniejszych kluczy do zrozumienia tajemnic wszechświata. Żadna inna rzecz nie oddała tak wielkich usług w określeniu kształtu naszej galaktyki. W swoim sławnym dziele "Optyka barw" Newton ułożył wszystkie odcienie w charakterystyczny krąg barw, wyjaśniając zjawisko rozszczepienia, interferencji i zakrzywienia światła. Jak się okazało, jego odkrycie stało się kamieniem węgielnym pod fizykę światła. Tak jak dawniej kolory symbolizowały tajemnicę wszechświata, tak od tej pory mogły stać się środkami ich poznania.
   Albert Einstein - najsłynniejszy z fizyków, natomiast powiększył nasza wiedzę o przestrzeni o znajomości sposobu, w jaki energia elektromagnetyczna tj. światło przemieszcza się w kosmosie. Bez geniuszu Einstaina nie mogł by mieć miejsca pomiar prędkości światła i zrozumienie jego fal.
   Dzięki odkryciom tych dwóch uczonych, możemy teraz z dużą dokładnością badać i poznawać wszechświat.

Znaczenie kolorów a charakter człowieka
Burgund:
Osoba która wybrała burgund jako odzwierciedlenie własnej osoby jest zmysłowa, uczuciowa, towarzyska i trochę nadwrażliwa.
Burgund to bogata czerwień rubinów, barwa ludzi zmysłowych i wrażliwych. Obdarzeni poczuciem humoru kochają oni rozrywki i przygody; nawet gdy okoliczności nie sprzyjają pogodzie ducha; ich siła są emocje - jeśli są w formie, szybko zajmują pozycję autorytetów, lecz gdy znajdą się w emocjonalnym dołku, mogą wykazywać niezwykłą chwiejność połączoną z uporem i gniewem.
Władza jest dla nich rzeczą łatwą i naturalną - nie darmo wybrali rozsławiony kolor Rzymu. Ich hasłem jest umiłowanie życia i przyjemności. Serce w nich ożywia na dźwięk śmiechu i pieśni, potrzebują możliwości zrealizowania swoich uczuć. Muszą bawić innych i siebie, bo cały świat żywi dla nich ciepłe uczucia. Czyż nie są barwą burgundzkiego wina?
Brzoskwiniowy:
Osoba która zdecydowała, że najlepiej ja opisuje kolor brzoskwiniowy jest subtelna, litościwa, prawa i skłonna do uniesień.
Brzoskwiniowy to jeden z najbardziej towarzyskich i ogólnoludzkich kolorów, z jakimi można sie identyfikować, kolor owoców i nieba o brzasku. Subtelny niczym róż lecz podobnie jak pomarańcz zwrócony ku konstruktywnemu działaniu, posiada jednak własną osobowość i nadaje tym, którzy się z nim utożsamiają naturę wrażliwą, humanitarną i czynną.
   Jeżeli wybrałeś kolor brzoskwiniowy, posiadasz zdolność do ubezpieczania względnie umacniania uczuć innych, choć sam lubisz być emocjonalnie niezależny i móc robić, co tylko zachcesz. Wybrałeś kolor pożądany w pokojach dziecinnych i jadalniach - dzieci go kochają. Dzięki tobie inni mogą zaczerpnąć tchu i nabrać sił - to twoja największa siła. Jedyną twoją słabością jest to, że nie umiesz zdać sobie sprawy z własnej wartości, zwłaszcza że twoje różowe (czyli przysłowiowe złote) serce wchodzi ci w drogę.
Blada zieleń:
Osoba utożsamiająca się z kolorem blado zielonym jest skromna, pełna życzliwości, ułożona i obdarzona intuicją.
Ochłoda dla ciała i ducha - oto czym jesteś (można by cię porównać do lodów w wyjątkowo upalny dzień). Wybrałeś najbardziej przenikliwy z kolorów - prawdopodobnie dlatego, że wolisz używać swoich mentalnych zdolności w połączeniu z sercem. Składasz się z zieleni wymieszanej z bielą, co daje ci znajomość potrzeb innych i możliwości udzielania im pomocy. "Skromność" to inna nazwa dla ciebie, bo czyż nie wolisz by naprzód wysuwały się raczej dynamiczne czerwienie a nie ty? Nie radzisz sobie z emocjonalnymi wybuchami i burzami w szklance wody - wolisz, by cię pozostawić samemu sobie - wtedy spokojnie realizujesz swoje zamierzenia.
Możesz się interesować medycyną alternatywną albo też szukać wiedzy, by wzbogacić swoje życie. Estetyczna harmonia filozofii i sztuki naturalnie przemawiają do ciebie w szczególny sposób. Jeśli na ciebie spojrzeć, zawsze się zobaczy, jak z wdziękiem służysz światu w nadziei, że stanie się on dzięki tobie odrobinę lepszy.

Zieleń ciemna:
Osoba która opisując swój charakter identyfikuje go z kolorem ciemno zielonym jest życzliwa, ludzka, nastawiona służenie innym, o ścisłym rozumowaniu.
Jeśli wybrałeś kolor szmaragdów, wykazujesz niezwykłe zainteresowanie dla sztuk leczniczych. Na ogół starasz się usłużyć i pomóc innym w specyficzny, ludzki sposób. Otaczasz swym współczuciem ludzi w potrzebie, podobnie jak i osoby, którym się powiodło gorzej niż tobie. Posiadasz ogromną spostrzegawczość i jesteś świadomy większości rzeczy, lecz nie akceptujesz niespodzianek.
Jeśli twój wybór skłania się ku ciemnej zieleni, lubisz, by inni doceniali wyższość twojego umysłu. Bywasz przez nich zwany uzdrowicielem lub naukowcem. Ponieważ jesteś praktykiem, twoje talenty są niedocenione - umiesz jasno spojrzeć na każda sytuację. Zdrowie i równowaga wewnętrzna to twoje cele - chcesz poznać tajemnicę życia i przywrócić ziemi i jej mieszkańcom naturalna harmonię.
Błękitny morski:
Osoba identyfikująca siebie samego z błękitem morskim jest wierna, sentymentalna, wynalazcza i idealistyczna.
Kolor oceanu i chłodnych strumieni - oto co wybrałeś. Płyniesz przez życie z własnymi zasobami energii we własnym tempie. Inni patrzą na ciebie jak na niepoprawnego optymistę, pełnego nadziei, wiary i ufności. Masz ich nawet za dużo i zawsze wierzysz w siebie i ludzi. Możesz wybrać sobie zawód polegający na wspieraniu innych duchowo lub myślowo, ale zawsze spoza kulis.
   Ogólna akceptacja w dzisiejszej palecie barw pozwala temu kolorowi na uwiarygodnienie  innych. Nie jest to zieleń, barwa uzdrowicieli, ani błękit, barwa intelektualistów, ale ich mieszanka i dlatego właśnie jedni szukają u ciebie wskazówek duchowych, inni zaś praktycznej przenikliwości; ktokolwiek by cię jednak nie szukał, zawsze znajdzie w tobie wewnętrzny spokój. Twoje zaś imię brzmi: ufność.

Błękitny:
Ten kto wybiera błękit jako kolor opisujący jego osobę jest analityczny, spostrzegawczy, pełny wyobraźni i talentów twórczych.
Kolor, jaki ma niebo w południe, jest najbardziej artystycznym i twórczym ze wszystkich. Jego imię to wyobraźnia. Ci, którzy go wybierają, żywią kult myśli i radzi je swobodnie wyrażają. Niekiedy trudno im się rozluźnić - chcieliby sięgnąć gwiazd, by nadać im właściwą formę. Pobudza ich sztuka, muzyka i literatura. Jeśli ich zmotywować do rozwiązania problemu, wykazują niezwykłą przenikliwość a zarazem i praktyczność. Dzięki temu właśnie cieszą się w swoim otoczeniu opinią "mózgów".
   Można ich znaleźć praktycznie wszędzie, począwszy od rynku, a na świecie sztuki kończąc, zawsze zadumanych nad nowatorskimi projektami, pomysłami, itp. Lubią stwarzać rzeczy, które mogą się przydać ogółowi oraz wnosić swój twórczy wkład w nowe inwestycje. Jeżeli do nich należysz, kosmos obdarzył cię iskrą wyobraźni, a więc dalej, daj jej ujście

Granat:
Osoba identyfikująca się z kolorem granatowym jest inteligentna, przywódcza, odpowiedzialna i samowystarczalna.
Granat, według ogólnych poglądów, to kolor "najmądrzejszy" ze wszystkich, a więc jawisz się jako sędzia, dyrektor lub poważany biznesmen, a to z uwagi na przyjemność, jaką ci sprawia podejmowanie decyzji. Dzięki swojej mądrości potrafisz trafnie oceniać ludzi, oni zaś cenią cię ze względu na twój intelekt (nie darmo granat to faworyzowany przez prawników kolor).
   Jeżeli jesteś kobietą, masz tendencje do nadmiernej niezależności i przybierania bez powodu pozycji autorytatywnej. Jako mężczyzna możesz być tak samodzielny, że z trudem przyjmujesz rady od kogokolwiek innego. A jednak zależnie od płci, ludzie, którzy wybierają granat jako kolor swojej osobowości, są świetnymi nauczycielami, ponieważ kochają wiedzę i na niej opierają swój autorytet.
   Niektórzy mogą nazwać cię w duchu "szefem", inni zaś "głową". Niestety, jako głowa często zapominasz o potrzebach ciała. Zawsze wiesz, kim jesteś i do czego zmierzasz, ale tylko serce może zapewnić ci wewnętrzną równowagę - toteż zwracaj uwagi na swoje uczucia. Tylko one mogą wskazywać ci twoje potrzeby i rozbudzić wrażliwość na innych.

Wrzos:
Ludzie którzy utożsamiają się z kolorem wrzosu są delikatni, zdystansowani, wrażliwi i pomocni.
Jeśli ty wybrałeś ten spokojny, subtelny kolor za swoją osobowość, jesteś osobą bardzo wrażliwą, utrzymującą odpowiednia odległość w stosunkach z innymi ludźmi, a jednak dla innych stanowisz źródło energii. W pracy ten kolor jest niemalże niezbędny, szczególnie kobiety cenią to, co sobą reprezentuje - ich pomocnego przyjaciela. Mężczyźni mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się do niego, jako że zwiększa ich subtelność i intuicję.
   Mężczyzna, który utożsamia się z kolorem wrzosu, chciałby cieszyć się opinia wrażliwego, tym niemniej może przydało by się nieco więcej niebieskiego w jego osobistej tęczy, jako że  nie zawsze umie zdobyć się na obiektywizm względem swoich emocji.
   Ludzie nazywają ten kolor kwiatem ziemi, można go dostrzec na niebie o zachodzie słońca. Potrafi on obdarzyć wszystkich spokojem, jest pełnym uczuć kolorem ludzkości, najwrażliwszym ze wszystkich.

Czarny:
Osoba identyfikująca swój charakter z kolorem czarnym jest zdyscyplinowana, niezależna, obdarzona silna wola i własnymi przekonaniami.
Jeżeli ty utożsamiasz się z czernią, inni widzą w tobie osobę zdyscyplinowaną i chroniącą siebie przed światem zewnętrznym. Czerń to kolor potężny i zdecydowany, ale zamknięty przed światem i światłem. Można go stosować dla dodania sobie siły i dla ochrony, ale może on stworzyć barierę między tobą a innymi. Może też sprawić, że nie zechcesz się z  nikim niczym dzielić i zamkniesz się w swoim własnym świecie. A jednak to znakomity kolor na wszelkie okazje, pasuje też do każdego koloru, nadając wygląd poważny i autorytatywny zarazem.
   Jeżeli jednak wybrałeś czerń dlatego, że jesteś zależny od innych, albo znajdujesz się s stanie depresji, otwórz drzwi swojej duszy na promienie słońca. Zadzwoń do przyjaciela albo wołaj o pomoc. Być może tuz za progiem oczekuje cię tęcza miłość i wszystko co najlepsze.

Srebrny:
Osoba która opisując swój charakter twierdzi, że najbliżej mu do koloru srebrnego jest honorowa, rycerska, romantyczna a zarazem godna zaufania.
Srebrny to kolor cennego metalu. Masz wysokie mniemanie o własnej wartości niczym błędni rycerze i szlachetne damy z dawnych czasów uwielbiasz przychodzić innym z pomocą. Jesteś niepoprawnym romantykiem i zawsze doszukujesz się dobra w spotkanych ludziach, niezależnie czy są bogaci, czy biedni. Niczym tarcza nadajesz się do ochrony innych. Ale jeżeli tracisz poczucie własnej wartości, twój duch traci blask. Ponieważ pasujesz do większości kolorów, stanowisz materiał na znakomitego przyjaciela. To, że można ci zaufać, nie ulega dyskusji. Jednakże inni muszą przez długi czas zdobywać twoje zaufanie, zwłaszcza jeśli się już kiedyś na kimś zawiodłeś. Sam nie wystawiasz się na pełne światło dnia i nie wychylasz się z tłumu, ale raczej czekasz aż blask sam do ciebie przyjdzie. Swoją wartość najlepiej możesz sprawdzić jako adwokat lub prokurator. Srebro to przecież kolor honoru.

Złoty:
Osoba identyfikująca swoją osobowość z kolorem złotym jest pełna wzniosłych idei, szlachetna, zrealizowana i posiadająca wysokie morale.
Złoty jest kolorem dobrobytu. Jeżeli to ty go wybrałeś, to masz bardzo bogatą naturę, a dla innych stanowisz swoiste niebezpieczeństwo. jako osoba ze złota, nosisz w duszy najwyższe ideały i zalety. sięgasz po gwiazdy i nie zadowolisz się niczym mniejszym. Kochasz splendor, wielkość i mnogość. Niestety, twoje marzenia mogą okazać się bronią obosieczną - raz zawiedzione i zdeptane powodują, że zwracasz się sam przeciwko sobie.
   Jesteś wspaniały, jesteś wielki i zawsze wart swojej wagi - jedni uważają cię za istotę fantastyczną, inni za górnolotną i dumną. Twoja siła, jeśli topnieje, zwraca się ku pozycjom przywódczym lub wspomagającym - zawsze masz świadomość tego co najlepsze i tego co przeszłe. Zabezpieczasz wszystkich bliskich ludzi.


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę