Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Weterynaryjna kontrola graniczna

19 lutego 2004

Rozporządzenie ministra rolnictwa z 20 stycznia 2004 r. w sprawie procedur dotyczących weterynaryjnej kontroli granicznej towarów oraz dalszego postępowania z tymi towarami (Dz.U. nr 16, poz. 163) wchodzi w życie 19 lutego br.

Zgodnie z rozporządzeniem, każda przesyłka zwierząt, niezależnie od przeznaczenia celnego, musi być poddana kontroli granicznej w celu stwierdzenia tożsamości i zgodności dokumentów. Kontroli tożsamości poddaje się każde zwierzę w przesyłce. W przypadku gdy przesyłka zawiera znaczną liczbę zwierząt, kontroli może być poddane nie więcej niż 10 proc. zwierząt w przesyłce.

Służby graniczne w obecności lekarza weterynarii przeprowadzają również kontrolę fizyczną zwierząt parzystokopytnych i koniowatych, która obejmuje m.in. kontrolę ich zdatności do podróży, badanie kliniczne, pobranie próbek do badań weterynaryjnych. Dla każdego zwierzęcia, od którego pobrano próbkę do badań laboratoryjnych, musi być sporządzona dokumentacja.

Indywidualnemu badaniu klinicznemu mogą być natomiast poddane m.in.: drób, ptaki, ryby, gryzonie. Badania polegają na obserwacji stanu zdrowia i zachowania całej grupy zwierząt lub ich reprezentatywnej liczby.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę