Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na terytorium Słowacji w dniach 5 listopada br. oraz 10 listopada br. w dwóch gospodarstwach rolnych w gminie Stropkov, miejscowości Staszkovce w kraju preszowskim, przy granicy z województwem podkarpackim wykryto przypadki zachorowań bydła na wąglik.
W związku z brakiem, na chwilę obecną, oficjalnych informacji o powyższej sytuacji zarówno na stronach internetowych słowackich służb weterynaryjnych, jak i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Główny Lekarz Weterynarii wystosował pismo do słowackich służb weterynaryjnych z prośbą o pilne przekazanie szczegółowych informacji na temat wystąpienia ogniska wąglika w kraju preszowskim oraz działań podejmowanych przez słowackie słu?by weterynaryjne.
Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zaistniałej sytuacji Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii i polecił im przeprowadzenie analizy przesyłek przeżuwaczy pochodzących z terytorium Słowacji oraz objęcie szczególnym nadzorem
podmiotów, do których ewentualnie wprowadzono takie zwierzęta.
W chwili obecnej bydło z regionu prawdopodobnego wystąpienia ogniska wąglika na Słowacji, jakie zostało przywiezione na terytorium Polski znajduje się pod ścisłym nadzorem służb weterynaryjnych.
- Wąglik jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez laseczkę wąglika (Bacillus anthracis). Występuje najczęściej u bydła, koni, owiec i kóz. Jest to zoonoza. Ostatni przypadek wąglika na terytorium Polski był odnotowany w 2001 roku. Zwalczanie ww. choroby odbywa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – mówi Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii.