Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o kontroli weterynaryjnej w handlu. Ustawa pozwala na handel zwierzętami i produktami zwierzęcymi między krajami UE, jeśli podlegają kontrolom weterynaryjnym i są zarejestrowane w sposób, który pozwala zidentyfikować miejsce ich pochodzenia.
Zgodnie z ustawą, przeznaczone do handlu zwierzęta i produkty zwierzęce muszą też być oznakowane zgodnie z przepisami UE. W trakcie transportu muszą posiadać świadectwo zdrowia, wystawione przez nadzorującego gospodarstwo lekarza weterynarii oraz inne dokumenty wymagane przez kraje UE.
Ustawa określa także zakres kontroli weterynaryjnych. Powiatowy lekarz weterynarii może przeprowadzić kontrole podczas transportu, jeśli posiada informacje, że transportowane produkty lub zwierzęta nie spełniają wymogów ustawy lub przepisów UE.
Jeśli Polska jest krajem przeznaczenia produktów, powiatowy lekarz weterynarii, właściwy ze względu na miejsce przeznaczenia, może przeprowadzać wyrywkowe kontrole, aby sprawdzić, czy zwierzęta i produkty spełniają wymagania ustawowe. Może przy tym pobrać próbki do badań.
Jeśli kontrola wykaże choroby zakaźne lub inne stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, powiatowy lekarz skieruje zwierzę lub produkt do stacji kwarantanny lub na ubój i do utylizacji. Główny lekarz weterynarii ma powiadomić o zagrożeniu władze właściwego państwa członkowskiego oraz Komisję Europejską.
Ustawa precyzuje również, że przedsiębiorcy zajmujący się handlem mają być wpisani do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Mają również prowadzić rejestr - zwierząt lub produktów.