W dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej polskie prawo weterynaryjne będzie w pełni dostosowane do wymogów unijnych - zapewnili dziennikarzy przedstawiciele ministerstwa rolnictwa na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Jak poinformowali przedstawiciele ministerstwa, z pięciu ustaw dotyczących prawa weterynaryjnego jedna już została przyjęta, dwie są opracowywane w Sejmie, projekt czwartej został przyjęty przez rząd, a projekt piątej jest w fazie uzgodnień międzyresortowych.
Trzy z pięciu ustaw były już konsultowane z ekspertami Komisji Europejskiej i zostały uznane za zgodne z prawem wspólnotowym.
Ministerstwo poinformowało również o stanie dostosowania zakładów przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, mleka i ryb) do standardów wspólnotowych.
Według stanu na 15 października, uprawnienia eksportowe na rynku Unii miało 66 zakładów mięsa czerwonego, 55 zakładów mięsa białego, 49 zakładów mleczarskich i 58 z branży rybnej (kategoria A).
Znacznie więcej jest zakładów kategorii B1, czyli takich, które zadeklarowały dostosowanie się do wymagań UE do dnia akcesji: 1729 zakładów mięsa czerwonego, 178 mięsa białego, 174 mleczarskich i 89 zakładów branży rybnej.
W kategorii C (zakłady, które zrezygnowały z dostosowania się do wymogów UE) znalazło się 1588 zakładów mięsa czerwonego, 180 zakładów mięsa białego, 78 zakładów mleczarskich i 138 zakładów branży rybnej.
Ministerstwo poinformowało również, że liczba zakładów w poszczególnych kategoriach ulega zmianom i w każdym kwartale od kilku do kilkunastu zakładów przechodzi do kategorii A.
Obecny na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk powiedział między innymi, że jego resort zaleca, by te zakłady mięsa czerwonego, które mają kłopoty z dostosowaniem się do nowych warunków weterynaryjno-sanitarnych, szukały wyjścia w rezygnacji z uboju, jako najbardziej ryzykownego etapu przetwórstwa mięsa.
Pilarczyk ocenia, że możliwości uboju są w Polsce wykorzystywane w ok. 50 proc. i zwłaszcza mniejsze zakłady mogą kupować tę usługę w innych, lepiej wyposażonych przedsiębiorstwach.