Poza koniecznością zachowania bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac gospodarskich ze zwierzętami, konieczne jest zachowanie najbardziej elementarnych zasad higieny w trosce o stan zdrowotny inwentarza, ale także by nie dopuścić do zakażenia się chorobami odzwierzęcymi.
Aby zapewnić odpowiednie warunki dla utrzymania zwierząt inwentarskich w dobrej kondycji i stanie zdrowia, a jednocześnie uchronić się przed chorobą odzwierzęcą należy:
Jak ochronić się przed chorobą odzwierzęcą?
Przed przystąpieniem do obsługi zwierząt trzeba starannie zabezpieczyć opatrunkami wszelkie zadraśnięcia i skaleczenia. Skaleczone ręce dodatkowo chronić rękawicami. Każde zadrapanie i skaleczenie umożliwia zakażenie się, np. tężcem lub brucelozą. Po skaleczeniu się przedmiotem zabrudzonym ziemią lub nawozem, bądź po skaleczeniu przez zwierzę, trzeba ranę zdezynfekować i zgłosić się do lekarza. Najlepiej zaszczepić się przeciw tężcowi. W przypadku, gdy od zaszczepienia upłynął długi okres czasu, dobrze sprawdzić czy nie nastąpiła utrata odporności.
Każdy hodowca powinien posiadać apteczkę domową i weterynaryjną. Powinny się w nich znajdować środki opatrunkowe, odkażające i leki niezbędne w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy. W sprawie listy leków dla zwierząt trzeba zgłosić się do weterynarza, lub po prostu kupić gotowy zestaw.