Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podejrzenie wystąpienia pierwszego przypadku choroby niebieskiego języka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

27 października 2006

W czwartek, tj. 26 października 2006r., Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach o wykryciu przeciwciał przeciwko wirusowi choroby niebieskiego języka we krwi 3 sztuk bydła, pochodzących z gospodarstwa w powiecie świdwińskim (województwo zachodniopomorskie).

Dodatni wynik testu serologicznego uzyskano w badaniach kontrolnych przeżuwaczy, przywiezionych z terenów państw Europy zachodniej, w których występuje ta choroba. Wykonanie powyższych testów zostało polecone przez Głównego Lekarza Weterynarii w celu stwierdzenia, czy nie nastąpiło zawleczenie choroby na terytorium Polski.

W wyniku prowadzonego przez Inspekcję Weterynaryjną dochodzenia epizootycznego, stwierdzono, że:
- zwierzęta te zostały przywiezione w ramach handlu wewnątrz wspólnotowego ze świadectwem zdrowia, wystawionym przez belgijskie służby weterynaryjne; - miejscem pochodzenia zwierząt jest Holandia; - zwierzęta zostały wwiezione do Polski w dniu 7 sierpnia 2006r.;
- nadawcą zwierząt była firma holenderska; - w skład przesyłki wchodziło łącznie 47 sztuk bydła;
- stado składa się ze zwierząt pochodzących z Holandii, Belgii i Francji;
- w stadzie na dzień 26.10.2006r. znajduje się 225 sztuk bydła.

Ww. gospodarstwo zostało objęte prewencyjnym nadzorem przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdwinie i zablokowane - wydano zakaz wwozu i wywozu wszelkich zwierząt do i z gospodarstwa. Główny Lekarz Weterynarii wydał polecenie zbadania wszystkich sztuk bydła znajdujących się w tym gospodarstwie.

Wystąpienie pierwszego przypadku podejrzenia tej choroby na terytorium RP nie oznacza faktycznego potwierdzenia występowania tej choroby w Polsce. Dalsze badania prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną mają na celu wykluczenie bądź potwierdzenie pojawienia się tej jednostki chorobowej w Polsce.

Choroba niebieskiego języka jest chorobą zwierząt przeżuwających, głównie owiec, wywoływaną przez wirusy. Na chorobę zapadać może również bydło i kozy, z tym, że gatunki te stanowić mogą bezobjawowy rezerwuar wirusa.

Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco - ssące z rodzaju Culicoides (rodzina: kuczmany) oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi.

Oznacza to, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Od sierpnia 2006r. przypadki choroby niebieskiego języka stwierdzono w Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Bułgarii oraz we Włoszech. Pojawienie się choroby w Holandii, Belgii i Niemczech prawdopodobnie spowodowane jest ociepleniem klimatu.

Po zarażeniu, u zwierząt objawy choroby pojawiają się po około 5 do 20 dniach (według Międzynarodowego Biura ds. Zdrowia Zwierząt - OIE). Typowe objawy choroby u owiec to:
- kilkudniowa gorączka powyżej 41 0C - 42 0C;
- duszności;
- przekrwienie i owrzodzenie śluzówki jamy ustnej;
- opuchlizna i zasinienie języka (niebieski język);
- zapalenie mięśni kończyn, koronki i tworzywa racic jest przyczyną kulawizny, sztywnego chodu i zzucia puszki racicowej;
- poronienia u ciężarnych samic;
- nagły spadek produkcji;
- śmierć w ciągu 8 - 10 dni od zakażenia lub długi okres powrotu do zdrowia, połączony z utratą wełny, niepłodnością oraz opóźnieniami wzrostu.

U bydła i kóz najczęściej choroba przebiega bez widocznych objawów. W takim przypadku jedyną 100% metodą jej wykrycia jest badanie laboratoryjne.

Główny Lekarz Weterynarii zaleca hodowcom przeżuwaczy:
Ponieważ nie ma skutecznego leku na tę chorobę, należy przede wszystkim:
- wystrzegać się zakupu zwierząt do własnej hodowli pochodzących z niewiadomego źródła; - dbać o regularne wizyty lekarza weterynarii w stadzie;
- jak najszybciej zgłaszać lekarzowi weterynarii każde nienormalne zachowanie zwierząt, szczególnie połączone z objawami, o których mowa powyżej;
- starać się zwalczać owady w pomieszczeniach inwentarskich, w których przebywają zwierzęta, w szczególności w okresie od wiosny do jesieni włącznie.

Na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii utworzony jest link "Choroba niebieskiego języka", w którym są zamieszczane ważne informacje na temat tej jednostki chorobowej.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę