Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe testy na BSE

19 czerwca 2002

Nastąpił przełom w badaniach nad chorobą "szalonych krów". Szwajcarscy naukowcy wyhodowali czynnik białkowy prawdopodobnie odpowiedzialny za gąbczastą encefalopatię bydła (BSE). Znajomość tego białka pozwoli na wykrywanie choroby we wczesnym stadium na podstawie badań krwi.

Obecnie używane testy nie są wystarczająco czułe, by wykryć małą liczbę prionów odpowiedzialnych za chorobę. Aby móc całkowicie zdiagnozować chorobę, trzeba było uśmiercić zwierzę. Do tego testy są długotrwałe i kosztowne. Odkrycie szwajcarskich naukowców to krok milowy w walce z chorobą – oceniają eksperci.

Dzięki użyciu ultradźwięków będzie można wykryć zabójcze dla organizmu zwierzęcia białka, nawet w bardzo wczesnym stadium choroby. Badania próbek krwi trwają tylko jeden dzień. Naukowcy z Instytutu Farmaceutyki w Genewie mówią o przełomie i zapowiadają, że ich osiągnięcie pozwoli uporać się z epidemią, która zagraża już prawie całej Europie. Nie trzeba będzie wybijać całych stad, a do tego łatwiej będzie zlokalizować ogniska choroby. 

Odkrycie Szwajcarów wznowiło dyskusję naukowców zajmujących się weterynarią. Nowymi testami zainteresowali się już Amerykanie. Jednak ich zdaniem niezbędne jest udowodnienie skuteczności nowej metody w praktyce, a nie tylko w laboratorium.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę