OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Niedozwolone praktyki Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Poznaniu

18 kwietnia 2005

Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Poznaniu od ponad dziesięciu lat łamała prawo ustalając w cennikach wysokość opłat za leczenie zwierząt – stwierdził Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński. Izba będzie musiała zapłacić ponad 13 tys. złotych kary za stosowanie niedozwolonych praktyk.

W toku prowadzonego przez poznańską Delegaturę UOKiK postępowania antymonopolowego ustalono, że Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna już od 1994 roku w uchwalanych przez siebie cennikach usług weterynaryjnych określała między innymi „optymalne wzorce opłat” za leczenie zwierząt. Do ich przestrzegania byli zobowiązani wszyscy lekarze weterynarii w regionie, ponieważ przynależność do izby jest obligatoryjna. Ustalenie jednakowych cen na usługi w praktyce oznaczało ograniczenie konkurencji i narzucenie konsumentom z góry ustalonej opłaty za leczenie zwierząt.

Zdaniem Urzędu, wieloletnia praktyka Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej mogła prowadzić do wyrównywania cen i ich ustalenia na wyższym poziomie niż w warunkach normalnej konkurencji. Za niedopuszczalne uznano fakt, że działań sprzecznych z prawem antymonopolowym dopuściła się instytucja powołana do dbania o należyte wykonywanie zawodu zaufania publicznego.

W związku z powyższym Prezes UOKiK nałożył na Wielkopolską Izbę w Poznaniu karę pieniężną w wysokości 13 tys. 310 złotych. Przy ustalaniu jej wymiaru wzięto pod uwagę, że izba zaniechała stosowania niezgodnych z prawem praktyk w październiku 2004 roku.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To już kolejna decyzja odnosząca się do rynku usług weterynaryjnych. W ubiegłym roku Urząd za podobne praktyki ukarał Świętokrzyską, Małopolską, Lubelską i Śląską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Wszystkie decyzje są konsekwencją przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, którym objęto Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną oraz szesnaście jej okręgowych oddziałów. W jego toku ustalono, że osiem z okręgowych izb podejmowało uchwały w sprawie ustalenia cen za leczenie zwierząt.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę