W toku prowadzonego przez UOKiK postępowania antymonopolowego ustalono, że Izba w grudniu 2000 r. uchwaliła cennik usług weterynaryjnych, który określał m.in. minimalną wysokość opłat za leczenia zwierząt. Do jego przestrzegania byli zobowiązani wszyscy lekarze weterynarii w regionie, ponieważ przynależność do Izby jest obligatoryjna. Ustalenie jednakowych cen na usługi w praktyce oznaczało ograniczenie konkurencji i narzucenie konsumentom z góry ustalonej opłaty za leczenie zwierząt.
Porozumienia, których celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, są zakazane na podstawie ustawy antymonopolowej i zalicza się je do najcięższych nadużyć prawa. Szczególnie groźne są kartele zawierane przez stowarzyszenia zawodowe, którym ustawodawca powierzył sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego – jak to ma miejsce w przypadku samorządu lekarzy weterynarii.
W związku z powyższym Prezes UOKiK nałożył na Izbę karę w wysokości 1 tys. 927 złotych płatną do budżetu państwa.
Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
To już kolejna decyzja odnosząca się do rynku usług weterynaryjnych. W ostatnim miesiącu Urząd za podobne praktyki ukarał także Warszawską Izbę Lekarsko – Weterynaryjną. Działania UOKiK są konsekwencją przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, którym objęto Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną oraz szesnaście jej okręgowych oddziałów.