Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii – 31 przypadek BSE w Polsce

12 kwietnia 2005

W dniu 5 kwietnia 2005r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu podejrzenia 31-ego przypadku BSE w Polsce. Krowa lat 13, z gospodarstwa w powiecie suwalskim, województwo podlaskie, od 1999r, kiedy to została zakupiona z sąsiedniego gospodarstwa, w którym się urodziła.

W dniu 27 marca zgłoszono padnięcie krowy, której zwłoki następnie przekazano do Zakładu Utylizacyjnego - Jezuicka Struga S.A. W dniu 29 marca br. ze zwłok pobrano próbkę do badania w kierunku BSE. Próbkę dostarczono do ZHW w Gdańsku. Badania zakończono 4 kwietnia br. W badaniach szybkimi testami uzyskano wynik „dodatni". Ze względu na uzyskanie wyniku „dodatniego", zgodnie z obowiązującą procedurą w dniu 5 kwietnia przesłano próbkę celem potwierdzenia wyniku do Laboratorium Referencyjnego dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie w dniu 6 kwietnia 2005r. potwierdzono wynik „dodatni".

Opis przypadku

Krowa lat 13, przebywała w gospodarstwie z powiatu suwalskiego, województwo podlaskie, od 1999r, kiedy to została zakupiona z sąsiedniego gospodarstwa, w którym się urodziła. Podczas ostatniej ciąży w 2004r. krowa ta poroniła, czego konsekwencją było wypadnięcie macicy oraz zaleganie poporodowe. Krowa była leczona, aczkolwiek leczenie ze względu na wiek nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. W ciągu swego życia krowa cieliła się kilkakrotnie, lecz w chwili obecnej żyje tylko 1 sztuka potomstwa. Wszystkie wcześniej urodzone cielęta kolejno były sprzedawane na ubój. W gospodarstwie, z którego pochodziła zakażona krowa, znajdowało się 3 sztuki bydła: jałówka będąca potomstwem chorej krowy oraz dwie inne jałówki.

Podjęte działania

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia. Ustalenia będą znane w przeciągu kilku najbliższych dni. Do składu kohorty urodzeniowo-żywieniowej zaliczono 3 sztuki bydła pochodzącego z gospodarstwa chorej krowy, które bezzwłocznie poddano likwidacji. Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę