Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak usprawnić klonowanie krów

29 stycznia 2004

Klonowanie ssaków jest bardzo mało wydajne. Wiele laboratoriów na świecie próbuje usprawnić ten proceder, aby zrozumieć, dlaczego sklonowane zarodki umierają tak często, i aby poprawić jego wydajność.

W czasopiśmie Biology of Reproduction ze stycznia br. amerykańsko-norweska ekipa biologów Jamesa Robla i Philippe'a Collasa (Francuz pracujący i mieszkający w Norwegii) donosi, jak udało się im poprawić wyniki klonowania krów.

Do tego celu spreparowali DNA hodowanych w probówkach w laboratorium komórek krowy zwanych fibroblastami w bardzo zmyślny sposób. Działając specjalną substancją w łagodny sposób rozpuszczającą błonę komórkową fibroblastów, utworzono w niej duże otwory. Następnie umieszczono komórki w cytoplazmie uzyskanej z innych komórek, które były w fazie podziału komórkowego - mitozie. Cytoplazma komórek mitotycznych dostaje się wówczas bez przeszkód do wnętrza fibroblastów i reorganizuje zarówno ich DNA, jak i towarzyszące mu białka. Naukowcy wykazali, że zmiany wywołane takim działaniem reprogramują w dużym stopniu materiał genetyczny fibroblastów. Następnie odtwarzano błonę komórkową i używano jąder komórkowych do klonowania, tzn. przenoszono je do cytoplazmy komórek jajowych krowy, z których usunięto DNA.

Okazało się, że tak skomplikowana procedura pozwala uzyskać zarodki pozbawione pewnych negatywnych cech występujących zawsze, gdy używa się do klonowania zwykłych jąder komórkowych fibroblastów. Co więcej, uzyskane w ten sposób sklonowane cielaki rozwijały się lepiej niż ich rówieśnicy sklonowani klasycznie bez wstępnego reprogramowania DNA przy użyciu cytoplazmy komórek mitotycznych. Co ciekawe, jeśli użyto do klonowania DNA fibroblastów, które w naturalny sposób były w mitozie, nie uzyskano tak dobrych wyników jak przez reprogramowanie przy użyciu wyizolowanej cytoplazmy mitotycznej.

Metoda ta pozwala nie tylko ominąć niektóre zagrożenia dla życia klonów, ale otwiera też nowe możliwości usprawniania poprzedzającego klonowanie reprogramowania DNA i towarzyszących mu białek. Zapewne w przyszłości, stosując różne typy izolowanej cytoplazmy, można będzie decydować o włączaniu, lub wyłączaniu w DNA komórek wybranych genów przed użyciem ich do klonowania.

Autor jest pracownikiem Centre National de la Recherche Scientifique i Uniwersytetu Rennes 1 we Francji.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę