W UE areał ozimych zasiewów rzepaku pod zbiory 2016 roku zmniejszył się o około 110-130 tys. ha, a redukcja dotknęła drugi rok z rzędu najważniejszych producentów: Francję, Wielką Brytanię i Polskę. W Niemczech areał ozimin jest mniejszy niż oczekiwano i osiągnął 1,29 mln ha.
Nie wiadomo do końca jak wpłynie na uprawy zakaz stosowania neoniktonoidów, co może skutkować większą inwazją szkodników i chorób, jakkolwiek chłodna jesienna aura (w Niemczech) przyczyniła się do ograniczenia infekcji patogenami do października poprzedniego roku. Ostatnie mrozy pogorszyły stan upraw w państwach nadbałtyckich jednak jest za wcześnie, aby rzetelnie ocenić wpływ chłodów na spadek plonów.
Wczesne prognozy produkcji rzepaku w br. w UE28 zakładają obecnie około 22 mln ton, co oznacza 0,7% spadek zbiorów na skutek 2% spadku areału z 6,53 do około 6,39 mln ha (najmniej od 4 lat). Oznaczałoby to spadek produkcji w br. o 0,16 mln ton wobec poprzedniego roku. Przewiduje się również 1,5% wzrost plonów do 3,44 t/ha.
FAMMU/FAPA na podst.: Oil World