W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu zniżkowały. Kukurydza w kontrakcie marcowym potaniała w porównaniu z końcem poprzedniego tygodnia o 1,6% do 155,8 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie marcowym o 1,9% do 166,3 EUR/tonę.
Zniżki te są najprawdopodobniej odzwierciedleniem wyjątkowo silnej konkurencji cenowej w światowym eksporcie tego gatunku. W ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC wygrały oferty argentyńskiej pszenicy. Argentyńskie ziarno umocniło swoją pozycję konkurencyjną w stosunku do ofert pozostałych kluczowych dostawców.
Wpływ na to ma m.in. niedawne zniesienie ceł w eksporcie oraz słabość argentyńskiego peso. Ceny pszenicy na unijnym rynku są niskie pomimo odnotowywania bardzo dobrych wyników bieżącego eksportu. KE w kończącym się tygodniu wydała licencje na wywóz 754 tys. ton pszenicy miękkiej. Trzeba też odnotować ostatnią korektę prognozy zapasów końcowych pszenicy we Francji dokonaną przez FranceAgriMer–z poprzednich 5,2 mln ton do 5,8 mln ton, głównie ze względu na korektę wywozu.
Natomiast na CboT bieżący tydzień przyniósł niewielkie wzrosty notowań kukurydzy. W kontrakcie marcowym ceny tego gatunku umocniły się o 1,4% do 140,9 USD za tonę. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym były stabilne –wzrost cen o zaledwie 0,1% do 172,2 USD/tonę.
Na ceny kukurydzy na rynku amerykańskim wpływ mogły mieć rekordowo wysokie wyniki w produkcji bioetanolu. Tempo wytwarzania tego biopaliwa jest obecnie bardzo szybkie. W tygodniu kończącym się 8 stycznia br. wyprodukowano go średnio 1003 tys. baryłek dziennie, w porównaniu do 996 tys. baryłek w poprzednim tygodniu. W bieżącym sezonie jest to drugi taki tydzień, w którym tempo produkcji dochodzi lub przekracza 1000 baryłek dziennie.
komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł