Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: PRESJA PODAŻOWA I KONKURENCJA W EKSPORCIE WPŁYWAJĄ NA POZIOM CEN

25 stycznia 2016
UE:  PRESJA PODAŻOWA I KONKURENCJA W EKSPORCIE WPŁYWAJĄ NA POZIOM CEN

W  tym  tygodniu  notowania zbóż na Euronext kontynuowały spadki. Ceny  pszenicy  w  kontrakcie marcowym obniżyły się o 1,4% do 164 EUR/tonę. W rozpatrywanym okresie kukurydza potaniała o 0,5% do 155 EUR/tonę.

Na ostatnie niewielkie spadki notowań zbóż w kontraktach terminowych wpływ mogły mieć ostatnie prognozy zmniejszenia ich zużycia na cele paszowe związane z ptasią grypą. Zniżkowo działa też presja podażowa i ostra konkurencja o kluczowe rynki zbytu. Obawy o oziminy (zwłaszcza przewidywany spadek zbiorów pszenicy ozimej na Ukrainie) nie są na tyle silne by wpłynąć na zmianę tej tendencji.

Na nastroje w całym segmencie surowców (w tym zbóż) wpływają też wyjątkowo niskie notowania ropy  na rynkach. W połowie tygodnia (20  stycznia  br.) ropa  Brent  na  londyńskiej  giełdzie  w najbliższym kontrakcie kosztowała zaledwie ok. 28 USD za baryłkę.Po koniec tygodnia nastąpiło niewielkie odbicie do 31,19 USD/baryłkę (ze względu na wzrost popytu na olej opałowy w USA i Europie po wystąpieniu obfitych opadów śniegu oraz w związku z realizacją zysków w kontraktach krótkiej sprzedaży). Podkreśla się jednak, że fundamenty nie uległy zmianie, podaż ropy w dalszym ciągu przewyższa popyt, a zapasy rosną.

Trzeba odnotować, że w związku ze znacznym spadkiem cen ropy obniża się kurs rubla do historycznie niskich poziomów. Z  kolei  słaby  rubel  powoduje poprawę konkurencyjności rosyjskiego eksportu.

Spowolnienie  gospodarki  Chin  i  związane  z  nim  mniejsze  zapotrzebowanie  na  importowane surowce wpływa na spadek popytu na frachty. Jest to jeden z głównych czynników obniżenia się kosztów frachtów do wyjątkowo niskich poziomów. Podstawowy wskaźnik BDI wynosił pod koniec tygodnia 355 punktów. Tani fracht podnosi konkurencyjność dostaw zbóż do kluczowych rynków zbytu od dalej położonych eksporterów.

Przez ostatni tydzień notowania  pszenicy  na CBoT umocniły się o 1,3% do 174,5 USD/tonę, a kukurydzy  o  2,5%  do  144,5  USD/tonę. Na  ostatnie  wzrosty  cen  pszenicy  na  amerykańskich giełdach  mogły  mieć  wpływ doniesienia  o  znacznym  spadku  areału  pszenicy  ozimej  w  USA (zwłaszcza HRW) na zbiór w 2016 roku.

Z kolei w przypadku kukurydzy wspierająco może działać utrzymujące się wysokie tempo produkcji bioetanolu  w  USA.  W  tygodniu  kończącym  się  15  stycznia  br.  wynosiło  ono  średnio  983  tys. baryłek dziennie. W rozpatrywanym okresie zapasy bioetanolu w  USA wzrosły o 595 tys. baryłek do 21,94 mln baryłek. Notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wyniosły pod koniec tygodnia 1,387 USD za galon amerykański.

komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródeł


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę