W związku z napływającymi z całej Polski do Krajowej Rady Izb Rolniczych sygnałami o problemach z utylizacją i odbiorem z gospodarstw rolnych padłych zwierząt, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 8 stycznia w swojej siedzibie przy ulicy Wspólnej 30 w Warszawie zorganizował spotkanie w którym uczestniczyli przedstawiciele AR i MR , resortu rolnictwa , samorządu rolniczego oraz firm zajmujących się utylizacją .
Zarząd KRIR w rozmowach reprezentował Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.
Jak udało się nam dowiedzieć w trakcie spotkania przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowali , że 7 stycznia zostały zatwierdzone przez ministra Sawickiego zasady na jakich będą zawierane umowy z podmiotami utylizacyjnymi. Zasady te zostały przekazane pocztą elektroniczną do zainteresowanych firm utylizacyjnych .Natomiast zakłady utylizacyjne do 11 stycznia br. mają Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawić ceny za wykonywane usługi.
-W przypadku złożenia kilku ofert dotyczących tego samego województwa, ARiMR zawrze umowy z tymi zakładami przetwórczymi lub spalarniami, które zobowiążą się do zastosowania najniższych cen za wykonanie powyższych usług. Wszystko jest w rękach zakładów i przetwórców utylizacyjnych. ARiMR czeka na oferty. Ważną i jedyną w zasadzie potrzebną informacją dziś dla rolników jest taka, że ARiMR będzie dopłacać do utylizacji padłych zwierząt z budżetu krajowego. Kwota pomocy będzie przyznawana od 1 stycznia bieżącego roku – mówi Radosław Iwański , rzecznik prasowy AR i MR.
Wkrótce więc problem utylizacyjny powinien zostać rozwiązany ,szczególnie, że wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali jak najszybszego unormowania spraw związanych z kosztami utylizacji zwłok zwierzęcych ponoszonych przez rolników.