Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spada pogłowie trzody chlewnej

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według danych GUS za marzec 2013 r. pogłowie trzody ukształtowało się na poziomie 10,9 mln sztuk, co stanowi 5% obniżkę w relacji rocznej. Jest to jednak o wiele mniejszy spadek niż obserwowane w ostatnich trzech latach obniżki, przeciętnie o 14% w analogicznym okresie.

Podobnie, w relacji listopad 2012 r. - marzec 2013 r., mimo, że zazwyczaj na wiosnę pogłowie jest niższe niż jesienią, w tym roku liczba trzody jest mniejsza o zaledwie 2% (201 tys. szt.). Co ciekawe, w ostatnich dwóch latach odnotowano przeciętnie 12% spadki w pogłowiu w analizowanym okresie. Zatem obecna sytuacja może wskazywać na pewne zahamowanie silnych tendencji spadkowych. Jednak patrząc na zmiany w strukturze pogłowia widzimy już niekorzystne trendy.
Dotyczy to szczególnie warchlaków o wadze 20-50 kg, których pogłowie w okresie od listopada 2012 do marca 2013 zmniejszyło się o 10% i wyniosło 2,8 mln sztuk. Oznacza to mniejszą podaż zwierząt przeznaczonych do tuczu w kolejnych miesiącach i może wiązać się z potrzebą zwiększenia importu. Patrząc również na zmiany sezonowe, pogłowie loch, w tym loch prośnych, w marcu było 11% niższe porównując z analogicznym okresem rok wcześniej.
Zmiany te mają negatywny wpływ ma pogłowie prosiąt. Warto wspomnieć, że jedna locha w przeciągu roku może urodzić przeciętnie 22 prosiąt. Zatem 11% spadek pogłowia w relacji rocznej będzie miał znaczne przełożenie na zmniejszenie się liczby wyproszeń w kraju w tym roku porównując z rokiem poprzednim. Spadek pogłowia loch wiąże się z wprowadzeniem w życie 1 stycznia 2013 r. nowych norm dotyczących dobrostanu ciężarnych loch i loszek, które wymagają by zwierzęta pomiędzy czwartym tygodniem po pokryciu, a ostatnim tygodniem przed wyproszeniem były przetrzymywane w grupie.
Nowe wymogi znacznie podwyższają koszty produkcji prosiąt i jak wynika z danych GUS część rolników zdecydowała się na zmniejszenie stad loch prośnych. Rezultatem tego jest znaczny wzrostu importu prosiąt (o 43%) do poziomu 14 tys. ton w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku. Potwierdzają to również dane GUS, które wskazują na 6% wzrost liczby prosiąt w okresie listopad 2012 r. do marca 2013 r. po poziomu 3,1 mln sztuk. Należy zaznaczyć, że mimo pewnego zahamowania trendu spadkowego w pogłowiu trzody, tendencja ta, ze względu na obecną niską rentowność produkcji trzody, może się nadal pogłębiać. Wynika to z utrzymujących się wysokich cen pasz (cena paszy grow/finiszer w kwietniu - 1 270 zł/t) i stosunkowo niskich cen żywca na rynku - przeciętnie 5,3 zł/kg w kwietniu 2013 roku.



POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę