Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Silny spadek cen pszenicy, drożeje żyto i wieprzowina

28 grudnia 2007
Połowa grudnia przyniosła silny spadek cen pszenicy w skupie. Spadły także ceny kurcząt i indyków. Drożeje za to żyto i wieprzowina - wynika z danych ministerstwa rolnictwa. W dniach 10-16 grudnia średnia cena pszenicy ukształtowała się na poziomie 760ázł/t, tj. o 6,3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 6,1 proc. niższym niż przed miesiącem i o 25 proc. wyższym niż przed rokiem.

Podrożało natomiast żyto konsumpcyjne. W analizowanym tygodniu za 1átonę tego ziarna uzyskiwano w skupie przeciętnie 697 zł/t, tj. o 2,4 proc. więcej niż tydzień wcześniej, ale o 1,3 proc. mniej niż przed miesiącem. W ciągu roku ziarno to podrożało o ponad 21 proc.

W ciągu tygodnia o 3,1 proc. wzrosła również cena skupu jęczmienia paszowego i w dniach 10-16 grudnia 2007 średnio w kraju kształtowała się na poziomie 729 zł/t. Cena ta była wyższa niż przed miesiącem i przed rokiem odpowiednio o ponad 3 proc. i o prawie 43 proc.

"W przedświątecznym tygodniu dostawcy wstrzymywali się z zawieraniem umów, ponieważ większość kupujących planuje odbiór dopiero w styczniu. Zboża konsumpcyjne sprzedawane są w ilościach niezbędnych młynarzom, natomiast handel zbożami paszowymi uległ ograniczeniu m.in. z powodu ptasiej grypy" - napisano w komentarzu.

Na rynku krajowym wzrosły ceny skupu trzody chlewnej. Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 10-16 grudnia za żywiec wieprzowy płacono średnio 3,30 zł/kg, tj. o 2,8 proc. więcej niż przed tygodniem i podobnie jak przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego tygodnia 2006 R. trzoda chlewna była o prawie 2 proc. droższa.

Bydło w skupie potaniało o 1,4 proc. i przeciętnie płacono za nie 3,92ázł/kg. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca ceny tego żywca wzrosły o 0,3 proc., natomiast w okresie roku obniżyły się o ok. 4 proc.

W ciągu tygodnia ceny skupu kurcząt typu brojler obniżyły się o 2,4 proc., tj. do 3,01 zł/kg. W ciągu miesiąca drób ten potaniał o prawie 6 proc., ale był o blisko 26 proc. droższy niż przed rokiem.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,34 zł/kg, tj. o 6,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o ok. 12 proc. mniej niż przed miesiącem. W ciągu roku indyki podrożały o ponad 8 proc.

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę