Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przemysłowy tucz trzody - w jaką stronę powinien zmierzać?

23 czerwca 2004

Wielkostadna hodowla i chów trzody chlewnej wzbudzają wiele emocji. Z jednej strony stanowią szansę dla polskiego rolnictwa, bo pozwolą mu konkurować na rynku europejskim, z drugiej - dopóty będą ostro krytykowane, dopóki nie spełnią wszelkich wymagań związanych z ochroną środowiska...

Problem staje się tym większy, że – o czym nie wszyscy wiedzą - dotyczy nie tylko dużych ferm, lecz także indywidualnych gospodarstw rolnych, w których hoduje się kilkanaście sztuk świń. A tych jest w Polsce około 700 tysięcy. We wszystkich powinny być zainstalowane urządzenia zabezpieczające przed szkodliwym działaniem odpadów powstających w procesie hodowli (potrzebne są przede wszystkim płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę). W miarę bezpieczne dla środowiska są tylko gospodarstwa produkujące świnie (jedną-trzy sztuki) na własne potrzeby. Takich jest 400 tysięcy.

Specjaliści z branży mięsnej są zgodni. Będziemy mogli konkurować na europejskim rynku, jeśli uwzględniając potrzeby środowiska zrestrukturyzujemy pogłowie trzody i szybko zwiększymy liczebność stad jednostkowych. Skala i koncentracja stad w gospodarstwach specjalistycznych i wielkostadnych powinna być jednak zrównoważona, m.in. dostosowana do posiadanej ziemi pozwalającej na całkowitą absorpcję odchodów. Wielkość produkcji wielkostadnych ferm powinna być zgodna z zasadami zdrowej koegzystencji z otoczeniem gospodarczym i przyrodniczym wsi.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę